Autor Wątek: Wiersze; piosenki;  (Przeczytany 47906 razy)

Offline Tamaya

  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 931
    • Zobacz profil
    • http://www.tamaya.escarp.net
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #140 dnia: Stycznia 27, 2006, 11:59:40 am »
Naprawdę świetny wiersz. Faktycznie doskonale nadaje się na balladę i w ogóle dobrze się go czyta.  

Offline Gladi

  • Soldier
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #141 dnia: Marca 22, 2006, 12:42:22 am »
Tant... co do wiersza nie obraź się czyta się to jak bajkę dla dzieci a piszesz jednak o czymś głębszym.... Rymujesz, ale zdecydowanie nie tak to powinno wyglądać, no chyba żę chcesz pisać z jajem... Domyślam się że nie o to chodziło.

Czy jest zima czy jej niema wino zawsze wypić trzeba.

Więc choć przywalę Ci deską raz żółtą, a raz niebieską.

Takie rymy są dobre do takich wierszy:

Całuję Cię prosto w usta... jesteś tłusta jak kapusta.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2006, 12:44:00 am wysłana przez Gladi »
Żyj tak,aby twoim znajomym zrobiło się nudno kiedy umrzesz.

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwca 13, 2006, 09:12:53 pm »
Hehe napisane jakieś dziesięć,pietnaście minut temu...

"Proste uczucia"
Krążysz nademną jak cień sępa
Zadajesz rany nie do zniesienia
A jednak nadal cie pragnę
Dlaczego...dlaczego tak bardzo
mi na tobie zależy?
Dlaczego wciąż szukam
twojego uśmiechu
twojego słowa
ramion palących żywym ogniem
Pamięć nie pozwala mi zapomnieć
o tym co kiedyś było dla mnie ważne
choć teraz tak bardzo
chciała bym cię nienawidzieć
to wciąż cię szukam...

Offline Tamaya

  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 931
    • Zobacz profil
    • http://www.tamaya.escarp.net
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwca 15, 2006, 09:43:06 am »
Bardzo ładny wiersz, Yuz.  

Offline Grabarz

  • Soldier
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
    • http://eltarion.deviantart.com/
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwca 15, 2006, 11:10:14 am »
Dobra to ja się pochwale mojimi wierszmi, swojego czasu pisałem cosik, zaprezentuje tu moje trzy wiersze :) , a  w przyszłości może więcej się ich tu pojawi.



„Rozmowa z ukochaną”

Kim że jesteś?
Muzą mą a może natchnieniem
Słońcem moim w deszczowy dzień
Księżycem moim w bezgwieździstą noc


Kim że jesteś?
Motylem pewnie delikatnym i powabnym
A może miłością mą w którą wierze i wierzyć będe

Kim że jesteś?
Ach przecie jesteś mą miłością, lecz nie wiem czy odwzajemnioną



"Mówię do ciebie wspomnieniem"

Kłaniam się gdy obok mnie przechodzisz,nie patrzysz
Mówię do ciebie czułe słówka, nie słyszysz
Klękam przed tobą i się oświadczam, nie widzisz
Dotykam cię i całuje, nie czujesz
Kocham cię całym sercem, nie doceniasz
Umieram i znikam na zawsze, nie wspominasz
Śnisz i w końcu:
patrzysz i widzisz
słyszysz i czujesz
doceniasz i wspominasz



"Przemijanie"

Przemijamy jak liście na drzewie
przemijamy jak śnieg w zimie
przemijamy i co po nas zostaje
żyjemy, umieramy, przemijamy
niech każdy coś po sobie, na tym świecie pozostawi
choćby małą rzecz, kawałek samego siebie.

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwca 15, 2006, 06:01:26 pm »
Ja zasadniczo nie bardzo się lubie z wierszami białymi... a w każdym razie, żeby spodobał mi się wiersz biały, to musi mieć w sobie naprawde coś wyjątkowego. Dla mnie wiersze to właśnie umiejętne składanie rymów, wyrażanie emocji za ich pośrednictwem. Z tych trzech, które dałeś nie podoba mi się żaden.. jakieś takie za bardzo szablonowe... ale pisz dalej, nie pozwól, żeby moja krytyka cię zniechęciła...

Co do Yuz to jest lepiej, ale to nie mój styl... ładne to nawet, ale ja jestem ignorantem i wolę, jak są rymy.

Offline Grabarz

  • Soldier
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
    • http://eltarion.deviantart.com/
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #146 dnia: Czerwca 15, 2006, 09:12:37 pm »
Tantalus o coś takiego ci chodzi ?? :cool:

"Bratnia dusza"

Choć wszyscy na nas ruszą
tyś mą bratnią duszą
tyś czarny rycerzu
dobry harcerzu
Lubię mówić z tobą
choć nie zawsze z trwogą
Jesteś mi bratem
czasem nawet katem
Zawsze mnie poratujesz
Choć nieraz jakimś tekstem zakujesz
jak igła czy szpilka
razy razów kilka

„Zło Śmiertelne”

Zło mieszka w nas
Zło dobrem sie zwie
Lecz zło to nie dobro
A dobro to nie zło
Zło to śmierć
Życiem sie nazywa
Śmierć lubi życie
Życi nie lubi śmierci
Lecz te dwa różne stany
Są sobie obce acz znajome
Życie jest długie
Zaś śmierć przeciwnie krótka
Krótka acz wieczna
Dla niektórych wieczność ta
Jest radością dla innych smutkiem
 

Offline mikessj2

  • Soldier
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
    • http://
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwca 16, 2006, 03:20:50 pm »
widzę tu kącik poetyki. I dobrze
Niech no tylko dorwę tego który ma w posiadaniu moje wiersze... nie chce mi się zbyt często wierszy pisać ale mam tam z parę
Wolę pisać powieści fantasy teraz bawie się w adaptację gier.
Zamawiam CT i najlepiej całą sagę ^_^ muszę tylko zagrać w CC.
jeden epizod mojej uniwersalnej ksiązki napisałem :) tytuł brzmi Fafji Wybawiec... ale nie będę zdradzał wam więcej szczegółów.

Offline Hisoka

  • SS-Obersturmbannführer
  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1371
  • Cute Cynic
    • Zobacz profil
    • http://smellofwhitecat.blogspot.com/
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwca 18, 2006, 07:53:27 pm »
Grabarz-tak z ciekawości-ile masz lat?

Co do wierszy, to ten pierwszy wogle mi się nie podoba. Niedość ,że jest biały, to jeszcze płytki. Drugi- lepszy,ale tak szablonowo nieszczęśliwy. Trzeci mi się podoba-ma jakieś przesłanie i wogle jest całkiem fajny.

Z drugiej tury pierwszy jest kiepski. Za to drugi znowu jest całkiem fajny. Coś mi nie gra w formie,ale podoba mi się to jak jest przeplatany.

Offline Grabarz

  • Soldier
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
    • http://eltarion.deviantart.com/
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #149 dnia: Czerwca 19, 2006, 06:35:12 pm »
Prawie 20,w sumie pisze w profilu. A co do oceniania to cenie sobie ostrzejsze nawet słowa. :devil:
Zapraszam do oceniania mojich wierszy :)

Offline Ignatius Fireblade

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Ten, który bywa
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwca 19, 2006, 09:04:33 pm »
Hum... Nie znam się na wierszach, to nie moja broszka. Lecz w Twym drugim utworze ("Zło Śmiertelne") cos mnie tknęło... Nie powiedziałbym, ze Śmierć jest zła. Czym w ogóle jest zło w Twoim pojęciu? I skąd wiesz ile trwa Śmierć? Ja twierdzę, że umieramy przez całe zycie, na dodatek celem życia jest śmierć... Więc?
Gdy rozum śpi, budzą się upiory.
Goya

Offline Tamaya

  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 931
    • Zobacz profil
    • http://www.tamaya.escarp.net
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwca 21, 2006, 02:39:21 pm »
Najbardzie podobają mi się "Mówię do ciebie wspomnieniem" i "Przemijanie". Natomiast najmniej trafia do mnie "Bratnia dusza". Jakby brakowało głębi.  

Offline mikessj2

  • Soldier
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
    • http://
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #152 dnia: Czerwca 23, 2006, 02:28:29 pm »
Nareszcie odzuskałem moje parę wierszy które zostawiłem nauczycielowi od ...Geografi
Pojedyńczo puszczam i nie skąpcie nawet surowj krytyki!

SAMOTNOŚĆ
Za oknem niebo zakryte chmurami płaczące ze smutku
Wokól tylko ciemność, nawet księżyc jest bezradny
W mym domu przyjęcie mnóstwo gości i śmiechu
A jednak straszna nuda
Kot beztrosko zasnął, żółw zaszył się bezpiecznie w skorupie
Cóż zatem pozostaje?
Przelać wszystko na papier: co przeżywam, co myślę, co czuję
Papier przecież cierpliwy
A atrament? mój wierny przyjaciel...

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #153 dnia: Października 17, 2006, 05:54:38 pm »
Mialem tego nie wrzucac na forum, bo jakosc jest niesamowicie zjebana i ciezko jest docenic kompozycje, ale po uslyszeniu paru bardzo pozytywnych opinii od ludzi zwiazanych z gitara/muzyka postanowilem zaryzykowac... Here ya go

http://download.yousendit.com/47C69EBB7B2033EC
To moja pierwsza ukonczona kompozycja (wokal dojdzie, jak znajde wokaliste, przez to teraz w niektorych miejscach dedykowanych pod wokal moze byc troszke nudno ;P). Podklad robiony w calosci we Fruity Loops, wiec cudow spodziewac sie nie mozna. Gitary zostaly nagrane przez mikrofon wartosci ok. 10 nowych polskich zlotych, wiec tutaj tez zbyt rozowo nie jest ;) Poza tym przez brak czasu (musialem to z pewnych powodow nagrac dosc szybko) nie bawilem sie w zadna obrobke, nawet czasami poziomy glosnosci maja niezle przeskoki. Z powodu wszystkich wyzej wymienionych rzeczy prosze o ocene tylko i wylacznie kompozycji. Nie brzmienia, nie wykonania, ale wlasnie kompozycji ;)

http://download.yousendit.com/241FBCC15E5DC620
A tutaj poczatek kolejnego utworu. Musialem nagrac to z tych samych powodow co poprzedni kawalek, wiec przy okazji wrzucilem tez tutaj ;) Co sadzicie na temat tego pomyslu?  
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #154 dnia: Października 17, 2006, 06:40:45 pm »
chociaż ogulnie takiego klimatu nielubie, to musze powiedzieć, że jest "całkiem" ;] całkiem spoko znaczy się ;]
napewno nienudzi, skoro nawet przesłuchalem całe we wzglednym skupieniu, fajnie, że ciągle "coś się dzieje" a "przejście" koło 2:50 jest świetne poprostu
jedyna sprawa która mi niegra to ten wybijający sie talerz... to tak w planie było? =p
jak masz juz lyricsy do tego to wrzucaj śmiało ;] a i powiedz jak cie stagować żeby się na last.fm naliczało ;)

no to tyle niezbyt profesjonalnej opinii od gościa który tego rodzaju muzyki z nielicznymi wyjątkami nietrawi ;] zaraz jeszcze ten drugi kawałek "obadam" sobie

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #155 dnia: Października 17, 2006, 07:52:41 pm »
Cytuj
"przejście" koło 2:50 jest świetne poprostu
To byla ironia? Z tego fragmentu jestem akurat totalnie niezadowolony bo nie umiem osiagnac domowymi sposobami tego co chcialem... Ta mini-solowka zbytnio sie wybija, ona miala byc taka bardziej niewidoczna, bardzo delikatnie wchodzaca... Jesli kiedykolwiek sie dostane do profesjonalnego studia to zobaczysz co to znaczy swietne "przejscie" ;F
Cytuj
jedyna sprawa która mi niegra to ten wybijający sie talerz... to tak w planie było? =p
Rzeczywiscie, niezle daje po uszach... Urok tworzenia podkladow we Fruity Loops ;)
Cytuj
jak masz juz lyricsy do tego to wrzucaj śmiało ;]
NO WAI!!!
Najpierw przyszly wokalista musi je napisac ;P
Cytuj
a i powiedz jak cie stagować żeby się na last.fm naliczało
Hmm... Pudzian Band - Metal Edition?
Cytuj
no to tyle niezbyt profesjonalnej opinii od gościa który tego rodzaju muzyki z nielicznymi wyjątkami nietrawi ;]
Tym bardziej sie ciesze, ze udalo ci sie wytrzymac do konca ;P
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #156 dnia: Października 17, 2006, 08:00:32 pm »
Cytuj
To byla ironia?
no niebardzo, serio mi sie to wejscie spodobalo =)

tak troche OT - a robisz juz jakies kroki w strone kompletowania "bandu"?

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #157 dnia: Października 17, 2006, 08:08:54 pm »
Cytuj
tak troche OT - a robisz juz jakies kroki w strone kompletowania "bandu"?
Tak troche kontynuujac OT - hmm... Siostra gra na klawiszach, z perkmenem mialem narazie jedna probe, z gitarzysta rytmicznym raczej nie bedzie problemu, bo znam paru gitarzystow... Za to bas to juz niefajny temat :-/ Za szukanie wokalisty (wokalistki?) zabiore sie po zebraniu grajkow do kupy ;F
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline G-1

  • "cudowny" użytkownik
  • General
  • ******
  • Wiadomości: 542
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #158 dnia: Października 18, 2006, 01:11:09 am »
Według mnie to ta kompozycja jest bardzo dobra. A do tego jak to jest twoja pierwsza ukończona kompozycja to wymiatasz jednym słowem. Jak wydasz jakieś demo to bede cie reklamować każdemu kogo znam i słucha takiej muzy. Sam chętnie bym kupił.
To przejście w okolicy od 2.30 do 2.50 to jest według mnie dobre ale nie rewelacyjne. Jakbym miał określić w skali od 1do 10 to miałoby 6,5. Tależ rzeczywiście psuje nieco efekt czasem. Zwróciłbym uwage na klawisze bo według mnie ich dźwięk czasm jest zbyt wysoki gdyby był niższy i wyraźniejszy by było fajnie , ale to pewnie wina sprzętu itp. i wiele wykombinować sie nie da.
Ale całość jest świetna. Ale pewnie mógłbyś sie lepiej postarać i więcej wykrzesać z siebie jeśli o kompozycje.
A tak w ogóle to ile pracowałeś nad skomponowaniem tego i ile czasu temu poświęcałeś ?
Btw. Właśnie tak sobie myślałem ostatnio czy by się na gitarze nie nauczyć grać , ale jakoś nie moge się zebrać nigdy i nauczyć tych wszystkich akordów itd.
Myślałem też żeby może na bassie grać , bo bass według mnie często spełnia większą rolę niż gitara a czasem nawet wywiera większe wrażenie i jest dużo ważniejszy czasem.
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2006, 01:15:37 am wysłana przez G-1 »
(...)Poprostu ja nie mam czasu na granie w kilkudziestogodzinne gry po to żeby poznać fabułe jakąś lipnawą w której ziomu ratuje świat, a ja podczas tego ratowania świata biegam sobie mietkiem naciskam przycisk X i walcze z potworem, później oglądam film jak ten mietek główny bohater gada 30 minut z jego wybranką z czeg nie wynika nic ciekawego, później zaliczam każdą postać w lokacji i gadam z nią żeby dowiedzieć się na przykład że ładną mamy pogode, a nowa generacja konsol będzie mi oferowała to samo z tym że z lepszą grafiką... nie gry to już nie jest dla mnie główna rozrywka i nie mam czasu na kilkadziesiąt godzin grania podczas gdy o wiele epszą fabułe mogę mieć oglądając jakiś koreański film... teraz już mnie granie nie ara, jak mówiłem wcześniej przed konsolą chce się rozerwać, niepotrzebny do tego jest mi główny bohater stworzony z 40 milionów pixeli zamiast z 4...

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Wiersze; piosenki;
« Odpowiedź #159 dnia: Października 18, 2006, 08:02:09 am »
Cytuj
Jak wydasz jakieś demo to bede cie reklamować każdemu kogo znam i słucha takiej muzy. Sam chętnie bym kupił.
Wow... Milo mi to slyszec ;)
Cytuj
Zwróciłbym uwage na klawisze bo według mnie ich dźwięk czasm jest zbyt wysoki
Szczegolnie to widac w refrenie, ale tutaj znowu musze zwalic wine na Fruity Loops. Jak gram z siostra, jest o niebo lepiej.
Cytuj
A tak w ogóle to ile pracowałeś nad skomponowaniem tego i ile czasu temu poświęcałeś ?
Rok (sic!). Z tym, ze nie wygladalo to tak, ze codziennie siadalem i cos dopisywalem, bo wtedy by mial z godzinny utwor ;) Gdybym sie naprawde sprezyl to w miesiac moglbym cos podobnego stworzyc. Ale ze bardziej w tym czasie skupialem sie na technice, to zajelo mi to tyle ile zajelo. Od poczatku do przejscia w 2:30 stworzylem w jakis tydzien-dwa, potem dluuuuuuga przerwa (mialem zbyt duzo opcji na dalsza kontynuacje utworu i nie moglem wybrac... W zasadzie to tego wyboru dokonalem po jakichs 9-10 miesiacach, kiedy bylem pod mocnym wplywem Toccaty i Fugi) i potem jakies 3-4 tygodnie na skomponowanie calej reszty kawalka. W kazdym razie do tej 2 kompozycji podchodze juz powazniej, bo po kilku bardzo pozytywnych opiniach az sie chce za to brac. Te 2 minuty drugiego kawalka powstaly w 3 dni.
Cytuj
nie moge się zebrać nigdy i nauczyć tych wszystkich akordów itd.
Akordy to nie problem, o ile nie chcesz grac jakichs skomplikowanych arpeggiow... Ja znam tylko pare podstawowych i w sumie sobie radze.
Cytuj
Myślałem też żeby może na bassie grać
Dzi, a nie myslales o przeprowadzce w okolicach Brzozowa? ;F
Cytuj
bo bass według mnie często spełnia większą rolę niż gitara a czasem nawet wywiera większe wrażenie i jest dużo ważniejszy czasem.
Zalezy od muzyki. Np. w takim czyms jak Coma czy Tool bas jest zajebiscie wazny, u mnie troche mniej (gdybym ci wyslal taba to zobaczylbys, ze bas praktycznie caly czas nawala jeden dzwiek pasujacy do reszty i robi bardziej za partie rytmiczna, dublujac podwojna stope od perki).
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2006, 08:03:24 am wysłana przez Zell Dincht »
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"