Autor Wątek: Total offtopic  (Przeczytany 3165413 razy)

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12440 dnia: Marca 15, 2006, 12:47:04 am »
Cytuj
Tu należałoby trochę sprecyzować sprawę. Bo z tego co napisałaś wynika, że ludzie są świadomi tego, że krzywdzą inne stworzenia. Czyli idąc dalej ciągiem logicznym, dochodzimy do wniosku, że świadome zabicie świni, w ramach przetrwania gatunku ludzkiego też jest okrutne i przeczy naturze.
W takim razie wilk który zabija owcę lub lwica która zabija antylopę są także okrutne i przeczą naturze. Nie widze związku raz jeszcze i moim zdaniem faktycznie, przepraszam za wyrażenie, przyyebałeś się. Sam piszesz, że dobrze wiesz o co chodziło, więc takie retoryczno-populistyczne wypowiedzi wprowadzają tylko zamęt w niniejszej dyskusji. :)

Cytuj
Poza tym okrucieństwo w gruncie rzeczy zależy od punktu widzenia. Np ataki terrorystyczne dla nas mogą być okrutne, ale dla terrorystów nie bardzo
Że co proszę? Okrucieństwo zależy od punktu widzenia? Chyba raczej od normalności. Bo wiesz, taki plutonowy NKWD masakry w Katyniu nie uzna za coś zbrodniczego. A takiego człowieka nie nazwałbym normalnym. Sprawy zamachów terrorystycznych to kwestia nieco bardziej głęboka niż mogłoby się wydawać, ale tak spłycając i generalizując, można uznać takich ludzi za także posiadających skrzywioną psychikę (skrzywioną na wskutek złego pojmowania religii oraz silnej indoktrynacji.)

Cytuj
Wybacz, ale kto zabija, czy gwałci z nudów?
Jeśli juz jesteśmy przy zwierzętach. Zobacz, polowania. Jakże światła i ważka dyscyplina uprawiana od zarania dziejów. Nie mówie o polowaniach w celu przeżycia bo to patrz dwa punkty wyżej. Ale takie rekreacyjne. Dla zabawy. A gwałty? To samo. W większości przypadków (ale chyba nie trzeba przypominać o wyjątku, co to ponoć potwierdza regułę).

Cytuj
Czyli idąc dalej ciągiem logicznym, dochodzimy do wniosku, że świadome zabicie świni, w ramach przetrwania gatunku ludzkiego też jest okrutne i przeczy naturze.
Użycie wyrażenia "ciąg logiczny" w tym przypadku akurat jest dość dużym nadużyciem. :)
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 12:49:36 am wysłana przez Chief Roberts »

Offline Miyone

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
    • http://
Total offtopic
« Odpowiedź #12441 dnia: Marca 15, 2006, 12:48:48 am »
Cytuj
Tu należałoby trochę sprecyzować sprawę. Bo z tego co napisałaś wynika, że ludzie są świadomi tego, że krzywdzą inne stworzenia. Czyli idąc dalej ciągiem logicznym, dochodzimy do wniosku, że świadome zabicie świni, w ramach przetrwania gatunku ludzkiego też jest okrutne i przeczy naturze.
W takim razie pracyzuję.
Zwierzę zabija zwierzę bo jest głodne. Zgodne z naturą.
Człowiek zabija człowieka, to z naturą zgodne raczej nie jest... no chyba że dla jedznie na bezludnej wyspie. :)
Zwierzę zabija człowieka - dla mnie jest to zgodne z naturą bo (dochodzimy do punktu wyjścia) zwierzę nie zabija dla przyjemności czy korzyści. Zapewne się ze mną nie zgodzisz^^
Człowiek zabija zwierzę, dla jedzenia - zgodne z naturą; dla przyjemności (polowania) to uważam za okrucieństwo.
Cytuj
Poza tym okrucieństwo w gruncie rzeczy zależy od punktu widzenia. Np ataki terrorystyczne dla nas mogą być okrutne, ale dla terrorystów nie bardzo
Fakt, tego nie wzięłam pod uwagę.
Cytuj
Wybacz, ale kto zabija, czy gwałci z nudów? Nie wykluczam, że są takie przypadki, ale już daj spokój..... trzeba być nieźle odchylonym, żeby się do takiego czegoś posunąć, ale żeby z nudów......
Eh... to był przykład. Chodzi mi o to, że trudno mi nazwać człowiekiem kogoś, kto zabija, obojętnie czy z nudów, czy dla pieniędzy, czy dlatego, że chce zobaczyć jak to jest zabić.

End of Discussion

....or is it?
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 12:52:23 am wysłana przez Miyone »

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12442 dnia: Marca 15, 2006, 12:52:13 am »
Cytuj
Fakt, tego nie wzięłam pod uwagę.
No przecież pisze, że to najcześciej kwestia skrzywionego światopoglądu. Wielcy przywódy Trzeciej Rzeszy (poza wyjątkami, jak np. Speer) też uważali się za wykonujących misję dla dobra całego świata. A jak ktoś ma skrzywiony światopogląd to trzeba go leczyć.

Cytuj
End of Discussion

....or is it?
Lepsza taka dyskusja, niż zmowa milczenia - jak to zwykło bywać w niniejszym temacie :D

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12443 dnia: Marca 15, 2006, 01:21:34 am »
Miyone nie poddawaj się, Robertzz lubi takie dyskusja, a i można się od niego wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Mnie dziś już oczy bolą... piec od elektryka sobie mowy kupiłem.... biedni ludzie w mej okolicy... teraz cwiczyłem sobie the call of ktulu Metalliki.... trochę trudne to się robi od pewnrgo momentu... :/ jak oni grają to na koncertach, to to jakoś inaczej wygląda... tak łatwo :lol: no nic. idem może spac. jutro zacznie sie może sesja Timu A - zależy czy dostane brakujące dane od Hisoki. no i pouczę się jutro wspaniałej łaciny na koło.....   mamy taką babę do łaciny, że III Rzesza Wymięka przy niej... ażsię chce po każdym jej słowie przytakiwać "ja woll herr komander" i "sieg heil dojczland" :F - ech, a mialo być tak pięknie na tym semestrze...;(
Kame Hame Ha

Offline Miyone

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
    • http://
Total offtopic
« Odpowiedź #12444 dnia: Marca 15, 2006, 01:22:39 am »
Cytuj
ataki terrorystyczne dla nas mogą być okrutne, ale dla terrorystów nie bardzo
To jest prawdą, ale nie zmienia zupełnie faktu, że tak być nie powinno. Dlatego zgadzam się z Tobą, tylko ktoś o skrzywionej psychice może uważać, że zabijając innych ludzi wykonuje chwalebną misję dla dobra świata.

edit:
Cytuj
Miyone nie poddawaj się, Robertzz lubi takie dyskusja, a i można się od niego wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Zauważyłam^^ bardzo miło się z nim rozmawia bo ma ciekawe poglądy. Fajnie tak porozmawiać. :) Myślę, że od teraz częściej będę zaglądała do działu offtopic. :P
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 01:29:08 am wysłana przez Miyone »

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12445 dnia: Marca 15, 2006, 01:27:30 am »
Kurcze ludzie, takie wzniosłe tematy poruszacie w tak przyziemnym topicu... następnym razem Kółko Filozoficzne (dział Kultura) zasilcie, bo ono stoi w miejscu, potym jak qiax nakrzyczał na wszystkich wkoło i zabił temat heh...

Zjadłem z kilogram spaghetti to teraz idę spać.. kurde... chciałem sobie umyć ręce po jedzeniu, a zobaczyłem, że w kuchni nie było akurat mydła, to wykorzystałem do tego celu płyn do mycia naczyć... niefajna sprawa, niepamiętam, żebym miał kiedyś tak wysuszoną skórę.. czuję, jakby mi miała popękać zaraz... ale to nieważne, ja wale w kime, bo jutro na rano na informatykę muszę wstać, a potem się zająć raportem na laboratoria z mikrobiologii...

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12446 dnia: Marca 15, 2006, 01:27:37 am »
Bo to spisek żydo-masonów ;p
a tak na serio, to cholerna, zła interpretacja, powiedziałbym, nadinterpretacja Koranu. Ktośwymyślił ten Ji-Had, i wpaja od młodu....Islam, jest teraz na takim samym etapie jak chrześcijanstwo w średniowieczu..czyli palić, mordować w imie religii.

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12447 dnia: Marca 15, 2006, 01:35:15 am »
Cytuj
Bo to spisek żydo-masonów ;p
a tak na serio, to cholerna, zła interpretacja, powiedziałbym, nadinterpretacja Koranu. Ktośwymyślił ten Ji-Had, i wpaja od młodu....Islam, jest teraz na takim samym etapie jak chrześcijanstwo w średniowieczu..czyli palić, mordować w imie religii.
chrześcijaństwo jest na tym samym poziomie - tyle że robi to w piałych rękawiczkach tak, że nie zauważamy tego na codzień....... nic sie nie zmieniło od wielu wielu lat. teraz może w Watykanie tak krzyczą o pokoju. ale tak naprawdę nadal księża to jedni z największych antysemitów, rasistów i wogłe - i nie chodzi tu tylko o Rydzyka - nie tylko on nakłania do nienawiści do żydów itd....

Cytuj
to wykorzystałem do tego celu płyn do mycia naczyć... niefajna sprawa, niepamiętam, żebym miał kiedyś tak wysuszoną skórę..

za to płyn do mycia naczyń jest dobry do czyszczenia rąk z żywicy... zwłaszcza z sosny. dobrze do tego nadaje się też margaryna ^_^ jak nie wierzysz to zapraszam :threaten:

 
Kame Hame Ha

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12448 dnia: Marca 15, 2006, 01:36:01 am »
Cytuj
Bo to spisek żydo-masonów ;p
a tak na serio, to cholerna, zła interpretacja, powiedziałbym, nadinterpretacja Koranu. Ktośwymyślił ten Ji-Had, i wpaja od młodu....Islam, jest teraz na takim samym etapie jak chrześcijanstwo w średniowieczu..czyli palić, mordować w imie religii.
Jihad to z założenia (niestety, tylko z założenia) wojna w obronie wiary. Ale czy karykatura Mahometa (ciekawe, skąd wiedzieli, że to Mahomet, skoro nikt nie wykonywał, bo nie wolno było i jest, jego wizerunków nigdy) to powód do Jihadu? Nie.
Natomiast światowa "wojna z terroryzmem" to taki gospodarczy Jihad, polityczna krucjata USA w celu zdobycia ropy. Nie takie akcje odwalały juz ichnie służby - jak OSS i jej następczyni CIA.
Ale kto wpaja młodym, tepym Arabom ten właśnie Jihad? Źli prorocy. Ale jak się ich wystrzegać?

Aha, Jihad z tego co wiem (nie czytałem), leży w Koranie. Ale z tym podobnie jak z Pismem św. Jezus opowiadał przypowieści swoim uczniom i je objaśniał, natomiast obecni klechowie tylko czytają, a Pismo nie jest łatwą lekturą. Podejrzewam, że podobnie Koran. Jeśli zakładamy, że Jihad to taka obrona ojczyzny, to jest to coś chwalebnego, ale w praktyce (podobnie jak z komunizmem) jest odwrotnie niż w teorii).

Cytuj
To jest prawdą, ale nie zmienia zupełnie faktu, że tak być nie powinno. Dlatego zgadzam się z Tobą, tylko ktoś o skrzywionej psychice może uważać, że zabijając innych ludzi wykonuje chwalebną misję dla dobra świata.
Jw. Ale terroryści poswięcają własne życia dla dobra jakiegoś celu. Walczą o wyzwolenie własnego narodu, o dobro i pokój. Krwią, zamachami i bombami bo tylko tak się da. Może jutro dokończe ten wątek, bo już zaczynam się mylić w zeznaniach. W każdym bądź razie. Terroryzm to pojęcie znacznie głębsze niż tylko "zło", "morderstwo". Bo czy na świecie, ulegitymizowane oraz praworządne rządy są tak naprawdę praworządne?

Cytuj
chrześcijaństwo jest na tym samym poziomie - tyle że robi to w piałych rękawiczkach tak, że nie zauważamy tego na codzień....... nic sie nie zmieniło od wielu wielu lat. teraz może w Watykanie tak krzyczą o pokoju. ale tak naprawdę nadal księża to jedni z największych antysemitów, rasistów i wogłe - i nie chodzi tu tylko o Rydzyka - nie tylko on nakłania do nienawiści do żydów itd....
Kościół to faryzeusze i nic się nie zmienia. Świat niby ewoluuje, ale zmieniaiją się tylko stroje, muzyka, gadżety. A ludzie jacy byli tacy są. Mnóstwo Judaszów, faryzeuszy, Szawłów. Tylko coś IHWH z Jezusem się zagubili. A byc może utonęli już w morzu tego zła i plugastwa?

Dobra ja się odmeldowuje. Ponoć cera regeneruje się tylko między północą a drugą w nocy. Hohoho, to czuje że za pare tygodni będę wyglądał jak dziadzio :)  
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 01:39:23 am wysłana przez Chief Roberts »

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12449 dnia: Marca 15, 2006, 01:41:17 am »
Cytuj
Natomiast światowa "wojna z terroryzmem" to taki gospodarczy Jihad, polityczna krucjata USA w celu zdobycia ropy. Nie takie akcje odwalały juz ichnie służby - jak OSS i jej następczyni CIA.
To akurat wiadomo, że za każdą wojną w zatoce stoi interes o ropę.

Smogu:
Cytuj
chrześcijaństwo jest na tym samym poziomie - tyle że robi to w piałych rękawiczkach tak, że nie zauważamy tego na codzień....... nic sie nie zmieniło od wielu wielu lat. teraz może w Watykanie tak krzyczą o pokoju. ale tak naprawdę nadal księża to jedni z największych antysemitów, rasistów i wogłe - i nie chodzi tu tylko o Rydzyka - nie tylko on nakłania do nienawiści do żydów itd....
No tak...robią, ale szczętnie to ukrywają, mi chodziło, tak jak było w okresach ciemności świata, że za mordowanie indian, czy innych innowieróc, przyznawano Ziemie, czy inne dobre. Ogółem, religia to jest to w co wierzymy, nie kler, fałszywi prorocy, albo inni skretyniali, obczytani w piśmie.

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12450 dnia: Marca 15, 2006, 01:43:39 am »
Cytuj
Dobra ja się odmeldowuje. Ponoć cera regeneruje się tylko między północą a drugą w nocy. Hohoho, to czuje że za pare tygodni będę wyglądał jak dziadzio smile.gif
to ja powinienem już wyglądać nie jak dziadzi, ale 75 letni narkoman jadący na prochach od 18 roku życia ;P

Cytuj
No tak...robią, ale szczętnie to ukrywają, mi chodziło, tak jak było w okresach ciemności świata, że za mordowanie indian, czy innych innowieróc, przyznawano Ziemie, czy inne dobre. Ogółem, religia to jest to w co wierzymy, nie kler, fałszywi prorocy, albo inni skretyniali, obczytani w piśmie.

wtedy to też był hm... nakaz kleru, kabrys ich widzimisię i takie tam - zajrzyj do topicu o katolicyźmie i poczytaj o torturach - wątpie czy miało to coś wspólnego z wiarą i religią
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 01:46:49 am wysłana przez _dark_cloud_ »
Kame Hame Ha

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12451 dnia: Marca 15, 2006, 01:49:52 am »
Smogu - mi o to właśnie chodzi, to był jeden wielki kit, o "zbawieniu grzesznych" złoto..złoto...i jeszcze raz złoto...tylko kler rządzi krajem, Polska niestety jest w 98% krajem katolickim..i ciężko o jakiekolwiek zmiany ;/

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12452 dnia: Marca 15, 2006, 02:01:55 am »
Cytuj
Smogu - mi o to właśnie chodzi, to był jeden wielki kit, o "zbawieniu grzesznych" złoto..złoto...i jeszcze raz złoto...tylko kler rządzi krajem, Polska niestety jest w 98% krajem katolickim..i ciężko o jakiekolwiek zmiany ;/
nom - tylko wtedy krucjaty itd. były jawne i oficjalnie nawoływano do rzezi niewiernych. a dziś... niby się przeprasza za dawne grzechy, ale nadal dzieje się to samo.

co do tego, że polska jest krajem religijnym - 98% chrześcijan. ilu jest w tym ateistów i innych takich. a nasze pokolenie rośnie na wyjątkowych ateistów - patrzę po moich znajomych i się nawidzić nie mogę. nie chodzimy do kościoła bo tak chcemy, czy czujemy tą potrzebę. idziemy, bo rodzice kazali... i tak to się kręci. ja obstawiem, że dziś w Polsce takich prawdziwych chrześcijan nie na pokaz itd, tylko prawdziwtch wierzących nie ma nawet 50%...
Kame Hame Ha

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12453 dnia: Marca 15, 2006, 02:04:51 am »
prawdziwi chrześcijanie to odsetek, reszta to pozerstwo totalne, bo co powie sąsiad, mam każe do kościołą (jak u mnie :/), w kościele nonstop to samo...miłość do bliźniego <lol> niech sobie darują czce gadki, probosz przegrałdzwony w karty, a wywalił pare ministrantów, za to, ze poszli na pielgrzymke. (mam kumpla ministranta)

Offline Miyone

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
    • http://
Total offtopic
« Odpowiedź #12454 dnia: Marca 15, 2006, 02:08:30 am »
Cytuj
obstawiem, że dziś w Polsce takich prawdziwych chrześcijan nie na pokaz itd, tylko prawdziwtch wierzących nie ma nawet 50%...
Myślę, że i ta liczba jest sporo zawyżona... Ja przyznaję się do wiary w Boga, wierzę bo to mi pomaga zrozumieć i zaakceptować rzeczy których zmienić nie mogę. Do kościoła jednak nie chodzę i raczej nie zamierzam. Gdy widzę super wypasione fury księży zaczynam wątpić w ich szlachetne serca...

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12455 dnia: Marca 15, 2006, 02:12:16 am »
Cytuj
Ja przyznaję się do wiary w Boga,
Ja wierze, ze istanieje Bóg, za to nei wierze w głoszone "prawdy" kościoła...i za to jestem uwazany za nie-katolika. Chiefu ma racje, faryzeusze..

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12456 dnia: Marca 15, 2006, 02:18:06 am »
Cytuj
bo co powie sąsiad,

kolejny debilizm narodu polskiego - co to, sąsiad mnie karmi, żebym miał się liczyć z jego opinią? za przeproszeniem, ale wqrwia mnie takie podejście do życia - co mnie obchodzi, że sąsiad powie to i to. plotki... to też kolejny debilizm narodu polskiego - niejednemu zniszczyły życie i przyczyniły się w pewnym sensie do rozbicia mojego związku... a to już inna historia

Cytuj
Ja przyznaję się do wiary w Boga, wierzę bo to mi pomaga zrozumieć i zaakceptować rzeczy których zmienić nie mogę
ja też wierzę w Boga co niejednokrotnie już podkreślałem nawet w tym temacie, kawałek czasu temu. Ale robie to na swój sposób. Współczesny katolicyzm śmierdzi i rządzi nim pieniądz, a nie miłość do bliźniego.
Kame Hame Ha

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Total offtopic
« Odpowiedź #12457 dnia: Marca 15, 2006, 02:20:17 am »
Czy aby mi się zdaje, że SZ to ostoja ludzi nie dających sie porwać kłamstwu i manipulacją?
Cytuj
kolejny debilizm narodu polskiego - co to, sąsiad mnie karmi, żebym miał się liczyć z jego opinią? za przeproszeniem, ale wqrwia mnie takie podejście do życia - co mnie obchodzi, że sąsiad powie to i to. plotki... to też kolejny debilizm narodu polskiego - niejednemu zniszczyły życie i przyczyniły się w pewnym sensie do rozbicia mojego związku... a to już inna historia
no tak...pamiętam jak rozmawialęś o tym, wspominałes..to jest idiotyzm, mnei osobiście nie obchodzi słowo innych, ale..czasme jest ono destrukcyjne jak już wspomniałem Smogu, przyjacielu mój

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #12458 dnia: Marca 15, 2006, 02:30:57 am »
jest destrukcyjen... plotka potrafi wiele. dopóki to sie nie zmieni to mamy przerąbane jak w ruskim czołgu. a kto jest głównym źródłem plot? - dewoty z pierwszych ławek w kościołach - religijne tak bardzo, że aż by chciały księdza w jakichś krzakach dorwać w tej swojej religijności. a potem najlepiej krzyżem na księdzu, albo pod księdzem grzechy wyznawać... oj niejedną taką historię z okolic moich i tutaj z Włocławka znam....
Kame Hame Ha

MarvelliX

  • Gość
Total offtopic
« Odpowiedź #12459 dnia: Marca 15, 2006, 12:36:24 pm »
Cytuj
Czy aby mi się zdaje, że SZ to ostoja ludzi nie dających sie porwać kłamstwu i manipulacją?
sie mówi/pisze świadomi i inteligentni ;p

ja tam jestem agnostykiem... przyjmuje wartosci etyczne katolicyzmu ale w samego Boga nie wieze dopoki mi ktos nie da dowodu jego istnienia (obecne dowody są beznadziejne ;f) za "boga" uwazam za to nature/Gaje/Matke Ziemie ;B bynajmniej wiem ze istnieje ;)