Autor Wątek: Total offtopic  (Przeczytany 3163536 razy)

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18560 dnia: Października 26, 2006, 08:55:14 pm »
Ostatnio odprowadzałem dziewczynę do domu, sporo po północy. Idziemy przez tam taki placyk (w sumie szliśmy w miarę bezpiecznymi drogami), droga dla tramwajów i te sprawy. Napieprzało się czterech kolesi- i to porządnie bo z odległości kilkudziesięciu metrów słychać było uderzenia. Co zrobić? Dzwonić, czy nie? Zdecydowałem że nie dzwonie i nie będę narażał siebie ani tymbardziej dziewczyny, bo cholera wie co się stanie, a ja sobie z czterema kolesiami prawdopodobnie na dopalaczach raczej sobie nie poradze, tymbardziej że byłem już w stanie wskazującym. Bo oczywiste byłoby, że gdyby spostrzegli że ktoś dzwoni na policję i podaje ulice, to zmienili obiekt zainteresowania na mnie. Co więc należy w takiej sytuacji robić? Nie mam pojęcia...

Nie wiem jak było w tej klasie, ale przeważnie zachowanie grupy jest takie, że nic się nie dzieje. I nie mówmy teraz, z perspektywy ciepłego fotela jak to jest fajnie. Tylko, że co innego jakiś plac po północy w syfnym mieście,  a co innego szkoła, w której rozumiem oberwanie z liścia, czy podbite oko. Ale gwałt? Dla mnie to coś niewyobrażalnego... Jakbym był jej bratem, ojcem.. obojętnie.. podejrzewam, że nie myślałbym racjonalnie i po prostu zamordował tych skurwieli i tak samo państwo powinno postąpić.
Ponad 70% obywateli jest za przywróceniem kary śmierci i co? Ponad 60% obywateli jest za obniżeniem progu pełnej odpowiedzialności prawnej i co? Gówno, taka demokracja.

Gdybym był prokuratorem i pode mnie podlegałby areszt śledzczy, czy gdzie tam tych skurwieli się przetrzymuje, nakazałbym dowódcy "nieumyślne spowodowanie zaczadzenia celi", albo "wypadek z kbk AK" i chyba stałoby się najodpowiedniej. Bo w takiej sytuacji prawo to jedna wielka farsa.

Co do spraw szkół ogólnie. Powiedzcie mi jedno. Do jakiej szkoły najchętniej poślecie własne dzieci? Tej dobrej, wyremontowanej i z fachową kadrą czy też mniej fachowej, mniej bezpiecznej i w nieciekawej okolicy? Jaka szkoła- zakłądając ze wszystkie są prywatne, utrzyma się na "rynku"? Obecnie mamy taki fajny system, że wiadomo - ręka rękę myję i nikomu nic się nie stanie. A że czasami jakaś afera. Szkoły nie powinny podlegać nikomu i to rodzic powinien wychowywać i decydować, czy będzie uczyło się teorii ewolucji wg. Darwina czy wg. ojców kościoła katolickiego. A szkoły jakie mamy, takie mamy, wszyscy wiedzą...

Nie można specjalnie kategoryzować ludzi wg. ubioru i słuchanej muzyki, bo znam metali depresyjnych i metali rozpierdalaczy. Nauczyciele i pedagodzy - jeśli im się dobrze zapłaci - spełnią swoją rolę. Inaczej dyrektor ich po prostu pogoni i poszuka lepszych za dobre pieniądze. Bo za dobrze opłacaną posadę każdy się trochę postara. To jest zasada wolnego rynku i działa praktycznie wszędzie.
Ale nie.. lepiej darmowe, bezpłatne, dla każdego itp.

Sory, że tak dziwnie piszę jakoś. Przerwa dość spora i jedyne co robie to czytam(jak widać na załączonym niżej łobrazku)
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2006, 08:57:20 pm wysłana przez Chief Roberts »

Offline Tamiko

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18561 dnia: Października 27, 2006, 02:26:02 pm »
Ale to nie byli jacyś napakowani kulturzyści... Widziałam ich w telewizji-zwykłe bachory, drobne, niskie itd... Większość dzieci w VI klasie jest od nich wyższa i potężniejsza. Więc nie wiem, czego reszta klasy się bała im przeszkodzić. Spokojnie daliby sobie radę, a być może dziewczyna by przeżyła.

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18562 dnia: Października 27, 2006, 03:00:46 pm »
Cytuj
Ale to nie byli jacyś napakowani kulturzyści... Widziałam ich w telewizji-zwykłe bachory, drobne, niskie itd... Większość dzieci w VI klasie jest od nich wyższa i potężniejsza. Więc nie wiem, czego reszta klasy się bała im przeszkodzić. Spokojnie daliby sobie radę, a być może dziewczyna by przeżyła.
Nie trzeba być szafą z nogami, żeby być silnym. Można równie dobrze ćwiczyć tylko na siłę (nie na masę, żeby "dupy wyrywać") i powalić 100-kilowego pakera dwoma ciosami.
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18563 dnia: Października 27, 2006, 03:21:00 pm »
Wygląd o niczym nie świadczy i nie można teraz mówić, że to szczypiory, więc wystarczyło ich rozdzielić. Polskie szkoły to chory twór socjalistyczny, o ile za socjalizmu nauczyciele chodzili z pasami i linijkami i dawali do zrozumienia kto tutaj jest szefem, to dzisiaj uczniowie potrafią nauczycielowi założyć śmietnik na głowę. A co dopiero zgwałcić koleżankę.. prawdę mówiąc, nie chcę nawet o tym myśleć... Przeraża mnie to, że można być takim skurwysynem. Ale i tacy chodzą do szkół, a nauczyciele i pedagodzy dobrze wiedzą kto jest kim w tej szkole i kto jest na tyle zuchwały żeby dopuścić się już nie przestępstwa, ale zbrodni.

Dlatego popieram pomysł Giertycha dot. wprowadzenia szkół karnych. Coś w stylu więzień i rzeczywiście powinni je obsługiwać byli oficerowie wojsk, chociaż lepiej, gdyby byli to po prostu kaprale. Nie wierzę w resocjalizację, ale wierzę w lobotomię, a takie coś byłoby zapewne takim psychicznym uszkodzeniem mózgu. A jak nie poskutkuje ten pomysł, to zostaje tylko jedno wyjście, które byłoby najbardziej sprawiedliwe.

Cytuj
Można równie dobrze ćwiczyć tylko na siłę (nie na masę, żeby "dupy wyrywać") i powalić 100-kilowego pakera dwoma ciosami.
Trening na masę specjalnie nie różni się od tego na siłę, jedynie inny dobór cięzarów i kosmetyczne zmiany w planie treningowym. Jak ktoś trenuje na masę to oczywiście zdobędzie siłę a jak ktoś trenuje na rzeźbę, to także pielęgnuje swoją siłę. Powalenie kogoś dwoma ciosami to już kwestia umiejętności. Zabić można kartą bankomatową, ale trzeba umieć.

I powiedzcie mi jedno - dlaczego moje wypowiedzi zawsze zabijają dyskusję ?

Wracając jednak do tematu - polska szkoła, nie jest bezpieczną szkołą i prawdę mówiąc, bałbym się posłać córę do takiego baraku pomalowanego najtańszą farbą, gdzie nauczyciele prowadzą lekcje tylko po to, aby otrzymać nędzną wypłatę i zeby im to zaliczyło jako czas przepracowany. Takie coś będzie tak długo funkcjonowało, jak będziemy wierzyć, że w Polsce jest darmowe szkolnictwo, a oświata przysługuje każdemu obywatelowi, osoba musi się kształcić do określonego roku życia etc etc. Nic na siłę, skoro dzieciak nie chcę się uczyć (nie zdaje po raz kolejny klasy) powinien po prostu opuścić szkołę, bo większość takich nierobów to właśnie element niebezpieczny.  
« Ostatnia zmiana: Października 27, 2006, 03:27:18 pm wysłana przez Chief Roberts »

Offline RadicalDreamer

  • Yume
  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 835
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18564 dnia: Października 27, 2006, 03:47:01 pm »
Cytuj
I powiedzcie mi jedno - dlaczego moje wypowiedzi zawsze zabijają dyskusję ?
Pewnie dlatego że twoje wypowiedzi są najdłuższe i najbardziej rzeczowe a nasze wypadają przy nich bardzo blado;]

A co do tego tematu to wydaje mi sie że to wszystko wyglądało tak że każdy w tej klasie tylko patrzył na drugiego i czekał aż ktoś pierwszy rzuci się na pomoc, jednym słowem wolno było u nich z myśleniem.
Już wspominałem o tym ale z tego co wiem polskie szkoły można było nazwać bezpiecznymi i spokojnymi jakieś 20-30 lat temu. Wtedy nie istniało zjawisko fali a co dopiero coś takiego co miało miejsce w tamtej szkole i to chyba tutaj trzeba dopatrywać się przyczyny takiego stanu rzeczy i mentalności młodzieży. Coś zmieniło się po prostu w psychice młodych polaków przez te 20-30 lat (nie mówie oczywiście o wszystkich)
Pan Giertych zaproponował stworzenie izolowanych szkół w których trudna młodzież była by z dala od "normalnych" uczniów. Osobiście uważam to za głupi pomysł bo jak od razu stwierdzić gdy ktoś zacznie się uczyć w jakiejś szkole że będzie takim sukin***em jak tamci? Pewnie stanie się to dopiero gdy dojdzie do kolejnej tragedii. Trzeba po prostu zaostrzyć rygor w szkołach, wprowadzić takie kary by nikt nie odwarzył się zrobić ponownie coś takiego, tylko tak to widze.
« Ostatnia zmiana: Października 27, 2006, 03:47:43 pm wysłana przez RadicalDreamer »

Offline Agrias

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 141
  • Our lives are as fleeting as a dream.
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18565 dnia: Października 27, 2006, 04:05:22 pm »
Ja wogole nie wiem jak tak mozna zrobic ( moja wypowiedz niczego nie wniesie do tej dyskusji) . Ja bylabym za tymn aby ukarali ich  jak doroslych ludzi . Albo moze slyszeliscie jak jakis facet zgwalcil dziecko 2,5 letnie . Jezu takich sku****** to bym zabila jak by zrobili cos mojej ( zaluzmy) corce . Wogole nie wiem z kat sie tacy ludzie biora ...

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18566 dnia: Października 27, 2006, 04:18:43 pm »
zabiłabys, a potem co...? ja przedwczoraj K-pax po raz pierwszy w życiu obejrzałem. nie wiem, czy gdybym doświadczył takiej tragedii jak ten facet nie sfiksowałbym podobnie. ludzka psychika wielką zagadką jest ;/
Kame Hame Ha

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Total offtopic
« Odpowiedź #18567 dnia: Października 27, 2006, 04:20:27 pm »
Co do współwiny reszty klasy - pozytywnie bylem zaskoczony swoją szkołą właśnie, bo i na apelu zorganizowanym przez samorząd i w czasie rozmów z nauczycielami główny nacisk był właśnie położony na ten aspekt. Gadka na temat obojętności wobec cudzej krzywdy itp. a nie tylko głupie gadanie, jacy to ci sprawcy są źli. Może niektórym da to trochę do myślenia.

@Chieff - bo jak ktoś widzi twoje rozbudowane posty to potem głupio mu pod spodem napisać dwa zdania na krzyż ;]

z innej beczki - łach... od czasu wyjścia Firefoxa 2.0 jestem wreszcie poprawny ortograficznie w 100% ;] mogę sobie teraz z dumą w siga wstawić baner akcji "bykom stop" ;]

MarvelliX

  • Gość
Total offtopic
« Odpowiedź #18568 dnia: Października 27, 2006, 04:34:25 pm »
zmiencie temat...............

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18569 dnia: Października 27, 2006, 05:00:33 pm »
Marv, wolisz miec zastoj?
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Goha

  • General
  • ******
  • Wiadomości: 682
  • uuu... John Woo...
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18570 dnia: Października 27, 2006, 05:03:17 pm »
Myślę że by wolał :o

Offline GLenn

  • AvEx3 Master
  • Weapon Master
  • *********
  • Wiadomości: 2036
  • Hollow Kon
    • Zobacz profil
    • http://nudenaru.deviantart.com/
Total offtopic
« Odpowiedź #18571 dnia: Października 27, 2006, 05:43:04 pm »
hah smog za duzo w Fallouta pogrywa teraz ;P

Offline Goha

  • General
  • ******
  • Wiadomości: 682
  • uuu... John Woo...
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18572 dnia: Października 27, 2006, 05:47:42 pm »

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18573 dnia: Października 27, 2006, 05:48:42 pm »
sek w tym, ze nie , bo nie mam fallouta w akademiku ha. po prostu mam ochote sobie zagrac w Fallouta. a gram w WoWa sobie. i tyle :)
Kame Hame Ha

Offline GLenn

  • AvEx3 Master
  • Weapon Master
  • *********
  • Wiadomości: 2036
  • Hollow Kon
    • Zobacz profil
    • http://nudenaru.deviantart.com/
Total offtopic
« Odpowiedź #18574 dnia: Października 27, 2006, 05:49:13 pm »
patrzaj na ava a nie na iks szita
edit
nosz ;/
edit2
goha masz jakies fajne C4D?
« Ostatnia zmiana: Października 27, 2006, 05:51:39 pm wysłana przez GLenn »

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18575 dnia: Października 27, 2006, 05:56:04 pm »
Cytuj
A co do tego tematu to wydaje mi się że to wszystko wyglądało tak że każdy w tej klasie tylko patrzył na drugiego i czekał aż ktoś pierwszy rzuci się na pomoc, jednym słowem wolno było u nich z myśleniem.(...)
Ale tak jest właśnie z ludźmi. Mało kto pierwszy wyskoczy, gdyby jeden, za nim drugi i trzeci ruszyli z pomocą, to mielibyśmy efekt śnieżnej kuli i wyglądałoby to inaczej. I nie mówię tutaj o tym, konkretnym przypadku, ale o jakiejkolwiek sytuacji. Zawsze ludzie patrzą na siebie, a nie wstają i protestują.  Nie wiemy też nic o tych nastoletnich zbrodniarzach, ale skoro dopuścili się gwałtu w klasie, to musiały być naprawdę groźne osobniki, których miejsce nie w szkole, ale w zakładzie poprawczym. Tak jak policja najlepiej wie gdzie są największe burdy i gdzie mieszkają faktyczny władcy miast, tak pedagodzy i chyba cała szkoła wie, kto jest najgroźniejszy. Ja w liceum wiedziałem kto jest kim. Tak samo kadra. Ale po co się tym zajmować i robić szum. Lepiej siedzieć na ciepłym krzesełku i nie wstawać, bo można na chwilkę przemarznąć. Na pewno dałoby się wyizolować niebezpieczne osobniki (uczniowie mogliby wskazywać, metodą ostracyzmu, czy coś w tym stylu), w sytuacji gdy to "bezstresowe" wychowanie przynosi efekty, początkowo od pobić nauczycieli, na zgwałceniu nastolatki, trzeba coś zrobić. Bo teraz to wielka dyskusja jest, a takie przypadki - być może nie tak drastyczne, zdarzały się wcześniej.

Źle się stało. Tragedia straszna, ale niepotrzebnie teraz się urządza dyskusje. Moja siostra mówi, że w jej szkole dyrektor przechadzał się po klasach czy nikt nie wychodzi. No świetny sposób na zapobiegnięcie dalszym takim tragediom. Za pare miesięcy wszyscy zapomną i znowu będzie kolejna afera. Zauważcie, że z każdym rokiem tego jest więcej, a gównażeria ma naprawdę coraz śmielsze pomysły.  Potrzeba zmian i to zmian jak najszybszych, żeby nie powtórzyły się podobne tragedie.

Firefox 2,0 mnie wkurza, bo na razie nie znalazłem opcji, która wyłącza te głupie powiększanie i pomniejszanie obrazków. W starszych wersjach ustawiało się to w Narzędziach, czy gdzieś tam i święty spokój. Także moje stare motywy nie działają z FF2.0.

Offline GLenn

  • AvEx3 Master
  • Weapon Master
  • *********
  • Wiadomości: 2036
  • Hollow Kon
    • Zobacz profil
    • http://nudenaru.deviantart.com/
Total offtopic
« Odpowiedź #18576 dnia: Października 27, 2006, 06:16:34 pm »
za duzo deviant ... arta... moje...oczy...boli....100....stron...

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18577 dnia: Października 27, 2006, 06:24:45 pm »
Cytuj
(uczniowie mogliby wskazywać, metodą ostracyzmu, czy coś w tym stylu)
Jaka jest gwarancja, ze np. jakis koles nie zbierze paru kumpli, paru przekupi i nie beda chcieli mnie wrobic za jakis uraz z przeszlosci? I w druga strone - jesli ktos jest grozny, ale np. nigdy za nic nie spisywany, moze sie tak wlasnie tlumaczyc. To jest zbytnie poleganie na opini uczniow, a skoro potrafia zgwalcic, to spisek to dla nich bulka z maslem. Czyli i tak sprowadza sie to do tego, ze taki delikwent musialby byc wczesniej zatrzymany, or samfing... Najpierw zbrodnia, potem kara. Nigdy zapobieganie.
« Ostatnia zmiana: Października 27, 2006, 06:26:02 pm wysłana przez Zell Dincht »
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Chief Roberts

  • Szef Internatu
  • Paladin
  • *****
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18578 dnia: Października 27, 2006, 06:59:38 pm »
Cytuj
Cytuj
(uczniowie mogliby wskazywać, metodą ostracyzmu, czy coś w tym stylu)
Jaka jest gwarancja, ze np. jakis koles nie zbierze paru kumpli, paru przekupi i nie beda chcieli mnie wrobic za jakis uraz z przeszlosci? I w druga strone - jesli ktos jest grozny, ale np. nigdy za nic nie spisywany, moze sie tak wlasnie tlumaczyc. To jest zbytnie poleganie na opini uczniow, a skoro potrafia zgwalcic, to spisek to dla nich bulka z maslem. Czyli i tak sprowadza sie to do tego, ze taki delikwent musialby byc wczesniej zatrzymany, or samfing...
Już pisałem, że wszyscy o wszystkim wiedzą, tylko nie ma na nikogo haków. Jak w przypadku przestępczości zorganizowanej, jak i chuliganerii. Grono pedagogiczne najlepiej zna uczniów i samo poradziłoby sobie - ale to już schodzenie na dyskusję o metodach wydalania niebezpiecznych osobników, zarazem odchodzenie od tematu. Ważne, że takie jednostki trzeba eliminować.. zanim dojdzie do tragedii, bo to co piszesz:
Cytuj
Najpierw zbrodnia, potem kara. Nigdy zapobieganie.
Jest moim zdaniem kompletną bzdurą. Z perspektywy ciepłego fotela ciekawie to wygląda, ale jak czułbyś się gdyby to padło na twoją siostrę/córkę? Nie chcę tego już rozstrząsać, ale prawo jest od tego aby zapobiegać przestępstwom, a nie tylko wymierzać kary.

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Total offtopic
« Odpowiedź #18579 dnia: Października 27, 2006, 07:07:27 pm »
Cytuj
zanim dojdzie do tragedii, bo to co piszesz:
QUOTE 
Najpierw zbrodnia, potem kara. Nigdy zapobieganie.
Jest moim zdaniem kompletną bzdurą. Z perspektywy ciepłego fotela ciekawie to wygląda, ale jak czułbyś się gdyby to padło na twoją siostrę/córkę? Nie chcę tego już rozstrząsać, ale prawo jest od tego aby zapobiegać przestępstwom, a nie tylko wymierzać kary.
Zle mnie zrozumiales, Szifu. Nie napisalem tego zdania, bo je popieram. Napisalem je, bo tak jest.  
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"