No to macie jeszcze trochę tego:
Agorafilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym są miejsca publiczne.
Agreksofilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem jest podsłuchiwanie przez inne osoby przebiegu kontaktu seksualnego.
Akromotofilia
Forma fetyszyzmu, w której bodźcem wywołującym podniecenie seksualne jest odmienny kolor skóry partnera.
Akustykofilia
Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie są odgłosy o charakterze seksualnym, np. dźwięki wydawane w trakcie współżycia, słyszane zza ściany.
Alghedonia
Przeżywanie rozkoszy podczas doznawaniu bólu.
Algolagnia
Osiąganie rozkoszy przez zadawanie bólu partnerowi lub sobie. Algolagnia to jedna z częstszych parafilii. Wyróżnia się algolagnię czynną oraz bierną.
Algolagnia czynna (sadyzm) to osiąganie satysfakcji seksualnej przez psychiczne i/lub fizyczne znęcanie się nad partnerem. Może być wyrazem agresji wobec przedstawicieli płci przeciwnej, np. w wyniku urazów wyniesionych z domu rodzinnego, niepowodzeń w heteroseksualnych związkach bądź pierwszych, nieudanych kontaktów seksualnych. W skrajnej postaci zabójstwo z lubieżności (eretofonofilia), czy niszczenie dobytku (piromania seksualna), gwałcenie.
Algolagnia bierna (masochizm) oznacza osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku cierpienia psychicznego i/lub fizycznego zadawanego przez partnera lub samemu sobie, zamiast/albo w trakcie stosunku płciowego. Formy skrajne masochizmu to: samookaleczenia (alloaptemnofilia), pozorowanie duszenia (asfiksiofilia), marzenia o własnej śmierci (tanatofilia).
Oba rodzaje algolagnii występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, najczęściej dotyka ona osób z zaburzeniami osobowości lub zaburzeniami psychicznymi.
Amaurofilia
Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie seksualne są zapachy.
Anasteemafilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest partner niskiego wzrostu.
Andromimetofilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem są kobiety udające mężczyzn.
Aulofobia
Parafilia polegająca na obsesyjnym lęku przed instrumentami muzycznymi, które kojarzą się z członkiem.
Apotemnofilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem seksualnym jest własne, okaleczone ciało.
Arachnefilia
Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie są pająki.
Asfiksjofilia
Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest potrzeba bycia duszonym lub duszenia się.
Autagonistofilia
Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest sceniczność.
Autofetyszyzm
Dewiacja seksualna o narcystycznym charakterze, w której bodziec stanowi własne ciało lub jego części.
Autofilia
Zakochanie się w samym sobie
Forma fetyszyzmu, gdzie fetyszem jest własne ciało
Osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku samouwielbienia lub też podziwu okazywanego przez inną osobę
Automonoseksualizm
Zaburzenie polegające na oglądaniu w lustrze własnego ciała przebranego w strój kobiecy. W czasie towarzyszących praktyk masturbacyjnych odbicie w lustrze traktowane jest jako partner odmiennej płci. Jest to specyficzna forma fetyszyzmu (w której fetyszem jest własne ciało), ujawniająca skłonności narcystyczne i transwestytyczne.
Autopedofilia
Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest potrzeba bycia traktowanym jako dziecko.
Autoskoptofilia
Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest oglądanie własnych narządów płciowych i ciała.
Autossassinofilia
Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest pozorowanie własnego zabójstwa.
Bestiofilia (Sodomia, Zoofilia)
Bestiofilia jest rzadkim odchyleniem seksualnym, które polega na seksualnej skłonności do zwierząt. Przyczyną może być np. prymitywna psychika czy choroba umysłowa i ograniczone kontakty seksualne, które wiążą się z codziennym kontaktem ze zwierzętami (np. u pasterzy), bądź też naśladownictwo (np. pod wpływem filmów pornograficznych).
Czyny lubieżne
Pojęcie wieloznaczne, mające zdecydowanie pejoratywne znaczenie zarówno ze względu na objawy zewnętrzne, jak i motywy sprawcy. Może występować w wielu sytuacjach, np. w miejscu publicznym, z osobą niepełnoletnią lub dojrzałą, dotyczy bardzo różnorodnych zachowań seksualnych.
Dacryphilia
Typ parafilii, w której źródłem podniecenia jest prowokowanie łez u partnera. Odmiana sadyzmu.
Dendrofilia
Typ parafilii, w której obiektem seksualnym jest drzewo.
Deprawacja seksualna
Zachowania seksualne niezgodne z przyjętymi i obowiązującymi normami, nie liczące się z uczuciami i opiniami innych ludzi. Mogą zmierzać do tego, żeby gorszyć i/lub demoralizować innych; mogą mieć także charakter prowokacji, co ma zwrócić uwagę na lub wyrazić bunt wobec norm społecznych (charakterystyczne dla osób w okresie dojrzewania).
Dewiacje seksualne
Sa to dysfunkcje seksualne, polegające na nieprawidłowym przebiegu reakcji seksualnych kobiety lub mężczyzny. Zaburzenia seksualne mogą mieć przyczyny czynnościowe (u 60-80 % osóB) lub organiczne (wynikające ze zmian chorobowych). Niektóre przyczyny współistnieją.
Klasyfikacja zaburzeń seksualnych:
Zaburzenia potrzeb seksualnych.
zaburzenia libido - hypolibidemia i hyperlibidemia
przeszkody w zrealizowaniu potrzeb seksualnych: kompleksy seksualne, partnerskie problemy seksualne (patologiczna zazdrość, zespół zdrady prowokowanej), seksualne stany lękowe (fobie seksualne, ostre seksualne stany lękowe), stany paniki seksualnej, zespół Morfeusza
Zaburzenia w przebiegu współżycia seksualnego:
zaburzenia erekcji (erekcja niepełna, brak erekcji lub erekcje zmienne)
zaburzenia wytrysku nasienia (przedwczesny, opóźniony, brak, bolesny, anestetyczny, zwrotny, przerywany)
zespół nieprzystosowania seksualnego
awersja seksualna
dyspareunia
anestezja seksualna
Zaburzenia orgazmu:
dysocjacja orgazmu
orgazm bez erekcji
Nietypowe zachowania seksualne:
autoerotyzm patologiczny anankastyczny, trwale zastępczy, zagrażający życiu
oralizm
analizm
kazirodztwo
prostytucja
Zaburzenia identyfikacji płciowej:
zespół niezróżnicowanego obiektu erotycznego
gynemimeza
transseksualizm
formy nietypowe - parafilie (dewiacje seksualne)
Efebofilia
Kontakty seksualne dojrzałych mężczyzn z młodzieńcami, szczególnie rozpowszechnione w starożytnej Grecji
współcześnie jedna z parafilii, która występuje u mężczyzn zorientowanych homoseksualnie
Ekshibicjonizm
Wystawiactwo lub obnażalstwo. Oznacza osiąganie satysfakcji płciowej poprzez publiczne, zaskakujące obnażanie własnych narządów płciowych wobec anonimowych osób przeciwnej płci. Najczęściej ekshibicjoniści są niegroźni, gdyż rzadko próbują stosować przemoc w celu odbycia stosunku, mimo, że podczas obnażania się mogą to proponować.
Podstawową motywacją tych osób jest przestraszenie obserwatora, wiążące się z wywołanym zainteresowaniem oraz fascynacją. Im silniejsza jest reakcja u obserwatora, tym większą sprawia rozkosz. Wynika to ze skrytego życzenia, by wzbudzić tak silne podniecenie w kobiecie, by sama dążyła do kontaktu seksualnego lub też wspominała to zdarzenie z dużym napięciem emocjonalnym. Tego typu reakcje wzmacniają zachowania ekshibicjonistyczne. Rekcja obojętności budzi rozczarowanie i zmniejsza motywację tych osób do obnażania się.
Ekshibicjonizm należy do dość często występujących parafilii. Spotyka się go niemal wyłącznie u mężczyzn, głównie młodych. Najczęściej wynika z nieśmiałości, kompleksów i lęku wobec kobiet, rzadziej towarzyszy chorobom psychicznym.
Entomofilia
Rzadko spotykana dewiacja seksualna. Bodźcem prowadzącym do osiągania satysfakcji seksualnej są wówczas insekty, np. mężczyzna może pobudzać własny członek prowokowanymi użądleniami przez owady umieszczone w specjalnym pojemniku.
Fetyszyzm
Osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez kontakt z przedmiotem (np. częścią garderoby), fragmentem ciała partnera (np. pośladkami, włosami) lub partnerem w połączeniu z przedmiotem. Należy do częściej spotykanych parafilii. Występuje zwykle u mężczyzn.
Flatufilia
Rzadko spotykana dewiacja, w której bodźcem seksualnym są gazy jelitowe kierowane na twarz lub do ust partnera.
Fobofilia
Rzadka parafilia, w której podniecenie seksualne jest wywoływane przez bodźce lękowe.
Gwałt
Kontakt seksualny wymuszony przy użyciu siły. Najczęściej jego ofiarami są kobiety. Bywają gwałty homoseksualne, pedofilne, a także zbiorowe. Wyjątkowo dochodzi do gwałtu na mężczyźnie, dokonanego przez kobiety.
Hygrofilia
Pochodzi od greckiego słowa "hygro" (wilgoć, mokro). Jest to typ parafilii, w której satysfakcję seksualną osiąga się poprzez podniecanie się różnymi wydzielinami ciała.
Kandaulezizm
Patologiczna forma zachowań, która polega na podstawianiu własnej partnerki innym mężczyznom oraz uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej przez obserwację reakcji podniecenia u tych mężczyzn.
Kazirodztwo
Współżycie seksualne (zarówno stosunek seksualny, jak i inne zachowania seksualne, np. petting, pieszczoty oralno-genitalne) osób spokrewnionych. Tabu kazirodztwa obejmuje wszystkie kultury. Ta nietypowa forma zachowania seksualnego jest rzadko ujawniana przez rodziny, ale występuje częściej niż się sądzi. Typowe kontakty to: ojciec-córka, brat-siostra, wuj-siostrzenica lub bratanica. Zachowania takie spotyka się najczęściej w rodzinach alkoholików, psychopatów, marginesu społecznego.
W polskim prawie karnym kazirodztwo jest przestępstwem. W czasach dawniejszych było dozwolone w niektórych kulturach, ale z reguły dotyczyło władców oraz arystokracji i było związane z prawem dziedziczenia, np. w starożytnym Egipcie, Persji, u Inków, w Fenicji. W polskim kodeksie karnym stwierdza się: "Kto dopuszcza się obcowania płciowego z krewnymi w linii prostej, bratem lub siostrą albo osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat 5".
Hasła przygotowano na podstawie: Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks. Słownik encyklopedyczny. Wrocław 1999