Autor Wątek: Civilization  (Przeczytany 3016 razy)

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Civilization
« dnia: Kwietnia 06, 2011, 11:58:24 pm »
Witam w nowym dziale! Dziwne, że nikt przede mną nie pomyślał o zrobieniu miejsca na gry strategiczne na forum.

Chciałbym napisać o serii gier wyjątkowo bliskich memu sercu. Civilization było chyba pierwszą grą, w jaką zagrałem na PC... byłem we wczesnej podstawówce i niewiele z niej wtedy kumałem, ale wiedziałem na tyle dużo, żeby z jakimiśtam sukcesami z kompem rywalizować. Dorastałem długo, ciągle mi się ta gra nie nudziła. Co prawda miałem wtedy styczność tylko z pierwszą częścią tej niezwykłej serii, no ale to wystarczyło, żebym pokochał ją całą.

Jeżeli ktoś zapytałby się mnie "Jaka gra ma według ciebie najkorzystniejszy edukacyjny wpływ na młodego gracza?", to właśnie o tej serii genialnych gier strategicznych był opowiedział. Dla tych wyjątkowo nieszczęśliwych ludzi, którzy nie mieli styczności z Cywilizacją napiszę w dużym skrócie: strategia turowa, startujesz jako mała grupa osadników w roku 4000 BC i zaczynasz budować swój kraj od podstaw, odkrywać technologie, rozwijać ekonomię, wojsko, rywalizując z innymi cywilizacjami. Pomysł prosty, ale przez lata doprowadzony przez Sida Meyera do perfekcji niemalże.

Kilka lat temu zacząłem się zagrywać w Civa IV, odkrywając to, co mnie przez ten czas ominęło. Przejadł mi się później, jak gra na poziomie trudności wyższym niż Prince wymagała ode mnie optymalizowania każdego ruchu i szybkiej, nerwowej ekspansji (a ja lubię się delektować moją cywilizacją). Ostatnio zacząłem cisnąć w Civa V, grę, która wprowadza tak gigantyczną ilość zmian do samej serii, że jest to gra zupełnie nowa. I jest to wyjątkowo korzystna nowość. Właśnie kończę pierwszą, treningową kampanię, włączyłem sobie na poziomie Chieftain grę z pięcioma kompami na dużej planszy. Cóż, zbliża się połowa XX wieku, a ja właśnie podbiłem Imperium Rzymskie (które niedawno odkryło czarny proch) za pomocą bombowców strategicznych i armii napędzanych na reaktory fuzji jądrowej gigantyczne roboty. Montezuma i Ramzes II podzielili los Cezarerego kilka odpowiednio wcześniej, na swoją kolej czekają jeszcze Napoleon Bonaparte i Ramkhamhaeng - sprzątnę ich jeszcze przed końcem wieku heh.

Kto jeszcze miał jakąś znaczną styczność z tą serią?

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 07, 2011, 12:35:40 am »
jedna z tych gier do których często powracam. aczkolwiek najbardziej kojarzę z Call To Power i Call To Power II   CD Akszyn. Nowszych części w tym Civ 4 i 5 nie znam z własnego doświadczenia. Gra jest bardzo ciekawa, faktycznie jeśli dobre poprowadzisz rozwój gospodarczo - technologiczny to potem takie kwiatki wychodzą jak wjazd czołgami do miasta które broni się za pomocą XVIII wiecznych muszkieterów. nie wiem jak inne cześci ale z tego co kojarzę, to w CTP czas był ograniczony do roku 4000 AD.

Bardzo milo też grało mi si w CIV na NDSis swego czasu. Umilało to bardzo drogę autobusem. Szkoda tylko, zę NDSowa byłą jednak biedną wersją, bo osobiście widziałbym bardziej konwersję choćby pierwszego CTP na możliwości DSa, bo nie uwierzę, żę nie pociągnałby silnika gry, gdyby go odpowiednio napisać...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 12:36:22 am wysłana przez Smögu »
Kame Hame Ha

Offline DarkAura16

  • Knight
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Nikt specjalny.
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2011, 07:05:04 am »
Świetna gra. Zagrywałem się chyba w 3, nie pamiętam dobrze. Zawsze sobie Ghandiego brałem. Ogólnie Sid miał fajną ideę, którą zrealizował w dobry sposób.

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 07, 2011, 08:24:59 pm »
Granie w CTP jakoś mnie ominęło, podobnie zresztą, jak gra w Civ2 i Civ3. Trójki w ogóle na oczy nie widziałem, a w dwójkę kumpel strasznie dużo grał na PSX'ie, ale mi się jakoś średnio podobała. Bardzo nieczytelna, według mnie, choć miała duży plus w postaci aktorskich doradców.

Ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze się Civem 5 zainteresował. Rozumiem, że wiecie, że się w niego gra na hexach, a nie kwadracikach? Do tego dwie jednostki nie mogą stać na tym samym polu, nie trzeba mieć jednostek w mieście, żeby go bronić, a atak na wrogą jednostkę nie kończy się zniszczeniem jednej z walczących stron (no chyba, że jest duża różnica między nimi), tylko stratami HP. Generalnie wojna jest dużo przyjemniejsza, wiele rzeczy poprawili i uprzyjemnili w tej części. Do wad należy dosyć skromny podgląd statystyk - w Civ4 były te wszystkie fajne wykresy i spis gdzie jaki cud świata leży, a tu nawet nie wiem kto jakie technologie odkrył (nie można się technologiami wymieniać heh). Póki co to moim zdaniem główna wada gry.

No i wkurwiało mnie zawsze totalne zignorowanie Polaków. W Civ4 było tych narodów mnóstwo, w każdym dodatku dawali kolejne narody i różnorodność była bardzo fajna. No ale w tej części dali Królestwo Sukhotai, które istniało przez 200 lat tylko (jakby Khmerów dali to jeszcze), a w Civ4 w dodatkach były takie kwiatki jak Duńczycy, Inkowie (trochę to głupie, skoro mamy już Majów, Azteków i Indian), Święte Cesarstwo Rzymskie (bez sensu, skoro mamu zarówno Rzymian, jak i Niemców), Etiopię, Bizancjum, Kartaginę... wszystko fajnie, no ale kurza mać, żeby dać Danię, a zignorować największe w średniowieczu państwo Europejskie, tych, co to Europy własną piersią przez Ottomanami bronili? Z przerwą, bo z przerwą, no ale istniejemy 5x dłużej od Amerykanów. Dopiero w fanowskim modzie jesteśmy, ale założę się, że polskim. Według mnie specjalnie nie chcieli nas do gry dodać, choć nie wiem czemu.

W piątce nasz kraj istnieje jedynie pod postacią City-State'a jednego (Państwa-Miasta, których jest od zajebania na mapie zawsze), konkretnie Warszawy. Znowu bez sensu, skoro już mieli dać jakieś miasto do tej roli, to tylko i wyłącznie Gdańsk, który w końcu istniał jako wolne miasto od wieków.

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Odp: Civilization
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 07, 2011, 08:32:23 pm »
Ogrywałem Civa 3 z dodatkami bardzo dużo i stoje przed dylematem, kupować Civ V, czy łapać Civ IV z dodatkami. Anyone, oprócz tego co napisał Tant (w pupalu mam czy jest Polska czy nie).

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 07, 2011, 08:40:52 pm »
w CTP z tego co kojarzę to Polska jest przy wyborze kraju. Liderem jest Lech Wałęsa XD
Kame Hame Ha

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 07, 2011, 08:53:04 pm »
Civ4 jest dobry, podobno dosyć podobny do trójki. Na prawdę wchuj długo w niego grałem, między-innymi na multiplayerze i nie jest to zła gra. Jak dodatki, to bardziej Warlords, niż Beyond the Sword, bo w tym drugim to już zaczęli przekombinowywać. No i jest upierdliwy momentami, bo jak szybko nie zdobędziesz własnej religii, to jesteś generalnie w dupie (jest 6 religii w grze, dostaje je ten, kto jako pierwszy cośtam odkryje - jak wynajdziesz samemu, gra się trudno).

Civ5 jest lepszy, choć dopiero go poznaję. Systemowo jest znacznie przyjemniejszy, wojny prowadzi się fajniej, bardziej realistycznie. Wadą jest jednak to, że gra ładuje się wchuj długo, zjada tyle RAM'u, że głowa mała - mam u siebie potworne lagi, tekstury wczytują się wolno, pomimo tego, że gram na niskich ustawieniach, a mam kompa prawie dokładnie takiego, jak stoi w rekomendacjach. Im ma się więcej mapy odkrytej, tym gorzej się gra, w Civ4 tak nie było.

Czyli w Civ4 szybciej się pokumasz co i jak, bo znasz trójkę, ale Civ5 jest zajebisty, ze względu na hexgrida, no i wiele fajnych, dobrze zrealizowanych pomysłów.

Offline De6v6il6

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1321
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 04, 2012, 07:13:54 pm »
a colonization ktoś pamięta? taki offshot z cywilizacji :) oczywiście grałem na amidze, a z civ na pc to najbardziej do gustu CIV3 Call to power :)
]


Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: Civilization
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 15, 2013, 07:12:54 pm »
Kuźwa, ale narobili tych cholernych expansion packów, tylko to cholerne 2K kasę wyciąga ode mnie w nieskończoność. Patrzcie, znowu coś wydają:

http://www.2kgames.com/blog/civilization-v-brave-new-world-expansion-pack-announcement

Cytuj
Brave New World will introduce international trade and focus on culture and diplomacy

Pfff, mogli to w oryginale zrobić, a nie...

Cytuj
will include new civilizations, a Culture Victory, World Congress, international trade routes, Wonders, and new game scenarios, for hours and hours of new Civilization experiences.

Kolejne komplikacje i naprawianie na siłę gry, która już jest wystarczająco dobra. Nowe cywilizacje pff, ta, pamiętam jako to w Civ4 było. Pewnie dadzą znowu jakichś cyganów, obskurne państwo afrykańskie, czy piąty rodzaj rdzennych amerykanów...

Cytuj
Nine new civilizations are included in the expansion including Casimir III of Poland

Ta, 9 cywylizacji i wszystkie..... wait what?

Cytuj
Casimir III of Poland

DAFAQ? Niemożliwe... nie chce mi się wierzyć...

Cóż, długo się broniłem, ale pewnie będzie trzeba Gods&Kings w końcu kupić, bo jestem bardzo ciekaw...

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Odp: Civilization
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 16, 2013, 01:21:40 am »
To samo pomyślałem. Podstawkę mam ,czasu na Civ V brak, ale cholera, jakoś go wreszcie wynajdę i zagram w Civ V, bo w trójkę się zagrywałem faktycznie dziesiątkami godzin.

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Odp: Civilization
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 16, 2013, 01:44:22 am »


tak tak mmmm oohhh yeaaa

nareszcie kurde

poza tym jeśli wszystko to o czym devi mówią m.in. tutaj się sprawdzi to nareszcie gra będzie naprawiona
Bo tak jak jest teraz, to  z reguły po wyjściu ze średniowiecza już można grę kończyć bo wiadomo kto się wybił na prowadzenie, przewaga jest nie do dogonienia i jeśli to gracz prowadzi to nasępne ~600 lat naciskać może next turn i wygrywa. Myślałem, że religia i szpiedzy z Gods & Kings to zmienią ale religia jest ważna praktycznie tylko w pierwszej połowie gry, a szpiedzy do tej pory nie wiem po co niby są, bo nie widziałem żeby ani mi ani kompowi się przydali do czegoś innego niż drobne wachania wpływów w city-state'ach. Do czasu nowego dodatku pozostane przy scenariuszach, bo te są i ciekawe i wymagające. Normalna rozgrywka/ kampania jest nudna i ledwo grywalna.

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: Civilization
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 17, 2013, 05:48:31 pm »
szpiedzy wykradają też technologie ale najpierw musi być ktoś na wyższym poziomie technologicznym niż ty

Cytuj
Bo tak jak jest teraz, to  z reguły po wyjściu ze średniowiecza już można grę kończyć bo wiadomo kto się wybił na prowadzenie, przewaga jest nie do dogonienia
yep grałem z hetim jak zyskał przewagę koło średniowiecza to tak już jego przewaga rosła z każdą turą coraz bradziej