Autor Wątek: Szybka Nauka j.Angielskiego...  (Przeczytany 3695 razy)

Offline drk9477

  • Soldier
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Szybka Nauka j.Angielskiego...
« dnia: Października 04, 2009, 08:35:53 am »
Witam !

Ostatnio bardzo zainteresowałem się grami jRPG, które, jak każdy wie, stawiają na 1 miejscu bohaterów, fabułę etc...

Mój problem polega na tym, iż... nie znam języka angielskiego! Jedynie mogę zrozumiec 50% tekstów z FF X (ale ta gra jest schematyczna jak diabli, no może poza końcem) :F a w zanadrzu Grandia 2, Grandia 3, FF VII, FF VIII, FF IX, FF XII...

Czego szukam? Sposobów, by w darmowy sposób poznac tajniki języka angielskiego chociaż na poziom podstawowy (tyle, żeby wiedziec co różne postacie mówią, wszystkie postacie). Od razu zaznaczam (pewno dużo osób tak sobie myśli) ,że do szkoły chodzę i wcale mi tak źle nie idzie, ale angielskiego się nie uczę. Mile widziane też (jeżeli będzie się komuś chciało pisac ;P) odmiany różnych czasowników, w różnych formach. (przeszły, przyszły, teraźniejszy, podobno j.angielski ma 15 czasów o.O, to prawda? - to ostatnie pytanie tak na marginesie. )

Do czego jestem skłonny - do nauki rzetelnej i owocującej, byle tylko bym nie miał problemów ze zrozumieniem tekstu w grach.  :F

Za pomoc dziękuję z najszczerszego.

@Edit : Słownik i dobry, ale wszystkiego z niego niestety dowiedziec się nie można... np. kiedy tłumaczyłem sobie pewne zdanie z DMC 3, to wyszła mi niepoprawna i niepoukładana wypowiedź, której sensem jest to, że są w ogóle literki  :F.
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2009, 12:07:08 pm wysłana przez drk9477 »

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #1 dnia: Października 04, 2009, 09:06:04 am »
Znowu, temat powinien wylądować w dziale HELP, ale okej, przeniosę.
Szybkiej metody nie ma, nie wiem czy powiem coś odkrywczego, ale granie ze słownikiem jest najlepszą metodą, ja tak się nauczyłem angielskiego na tyle, by w wieku 12 lat rozumieć o czym mówią w Vagrant Story, a oni tam mówili specyficznie.

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #2 dnia: Października 04, 2009, 02:18:59 pm »
a do sluchowej nauki, filmy z napisami a najlepiej jakis seriale

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #3 dnia: Października 04, 2009, 08:59:54 pm »
jako przyszły nauczyciel ;f Ci powiem że Musiol z Marvem maja w 100% racje, po prostu musisz się "otrzaskać" z językiem... albo, idealnie by było przebywać jakiś czas w środowisku native speakerów ;]
Cytuj
Mile widziane też (jeżeli będzie się komuś chciało pisac ;P) odmiany różnych czasowników, w różnych formach. (przeszły, przyszły, teraźniejszy, podobno j.angielski ma 15 czasów o.O, to prawda? - to ostatnie pytanie tak na marginesie. )
ee no niby czasów troche jest ale sie na pamięć odmian czasowników nie uczy bo to troche nie tak działa, ew. podstawowe nieregularne wypada zapamiętać, ale to też tylko 3 formy nie 15 ;]
Cytuj
ale angielskiego się nie uczę
znaczy nie masz w szkole, czy sie nie przykładasz do niego? Bo jak to 1 pierwsze to bardzo dziwna sprawa, myślałem że już wszędzie raczej jest, a jak drugie, no to odpowiedź jest oczywista ;]

Offline aysnel

  • Infel Phira
  • Redaktor
  • ******
  • Wiadomości: 759
  • „Was yea ra chs hymmnos mea"
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #4 dnia: Października 04, 2009, 09:10:33 pm »
znaczy nie masz w szkole, czy sie nie przykładasz do niego? Bo jak to 1 pierwsze to bardzo dziwna sprawa, myślałem że już wszędzie raczej jest, a jak drugie, no to odpowiedź jest oczywista ;]

Nie wiem do jakiej szkoły on chodzi, ale np. w zawodówkach zdarza się, że jest tylko jeden język, niekoniecznie angielski.

Jeśli o chodzi o jRPG, by je zrozumieć nie należy specjalnie błyszczeć ze znajomością języka angielskiego. Większość z nich ma dosyć proste dialogi bez udziwnień czy hermetycznego słownictwa. Problem pojawia się gdy w grę wchodzą terminy techniczne czy jakieś specjalistyczne słownictwo co zdarza się np. w serii Xenosaga (po części i Star Ocean 3). Pamiętam, że sam  musiałem pożyczać sobie Angielski Słownik Terminów Technicznych (tak to się chyba nazywało) by się jakoś połapać.

Offline drk9477

  • Soldier
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #5 dnia: Października 04, 2009, 11:21:31 pm »
Cytuj
znaczy nie masz w szkole, czy sie nie przykładasz do niego?

U mnie w szkole są 2 języki. Niemiecki (  :F ) i angielski, zgadnij jakiego się uczę..?

Cytuj
Nie wiem do jakiej szkoły on chodzi

Gimnazjum.

Angielski słownik terminów technicznych? Ciężko mi się już trochę połapac - myślałem, że angielski to wykuj słówka i wiesz, a tutaj się okazuje, że jeszcze jakieś terminy techniczne występują. No trudno, dzięki za info, na pewno w taki słownik się wyposażę.

Cytuj
ee no niby czasów troche jest ale sie na pamięć odmian czasowników nie uczy bo to troche nie tak działa

Zatem (jeżeli by się szanownemu GTM chciało :F) mógłbyś mi to objaśnic łopatologicznie? Miałem jedynie stycznośc z językiem niemieckim i tam jednak dużą ilośc czasowników w czasie chociażby przeszłym musisz znac na pamięc. (nie wszystkie)

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi już uzyskane, jak i przyszłe. ( "a teraz ide spac, bo jutro rano trzeba wstac"  :F)
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2009, 11:28:07 pm wysłana przez drk9477 »

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #6 dnia: Października 04, 2009, 11:52:49 pm »
U mnie w szkole są 2 języki. Niemiecki (  :F ) i angielski, zgadnij jakiego się uczę..?
hmm zły wybór?\graj w niemieckie wersje(lwia większość gier jest germanizowana, jrpgów pewnie też)

Cytuj
a tutaj się okazuje, że jeszcze jakieś terminy techniczne występują
Ano występują piekielniki jedne, tak samo jak terminy medyczne, prawnicze, czy żeglarskie...
Cytuj
. No trudno, dzięki za info, na pewno w taki słownik się wyposażę.
-_-"(ojej ale dawno tego emota nieuzywałem;])
Cytuj
Zatem (jeżeli by się szanownemu GTM chciało :F) mógłbyś mi to objaśnic łopatologicznie? Miałem jedynie stycznośc z językiem niemieckim i tam jednak dużą ilośc czasowników w czasie chociażby przeszłym musisz znac na pamięc. (nie wszystkie)
sorry, ale chyba jedynie Tant ma dość samozaparcia żeby na forum lekcji językowych udzielać, nie po to tu wchodze żeby mądre rzeczy pisać ;]
jak to mi ktoś dziś zasugerował - http://tinyurl.com/y86vfyz
http://www.angielski.edu.pl/gramatyka/  pierwszy link po wpisaniu w googlach "gramatyka angielska", wszystko ładnie opisane, tabelki, pierdółki, a jak sie nie spodoba to można któregoś z nastepnych linków spróbować...

Cytuj
( "a teraz ide spac, bo jutro rano trzeba wstac"  :F)
dobranoc

Offline Musiol

  • kiedyś byłem tutaj popularny
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2873
    • Zobacz profil
    • pssite.com
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #7 dnia: Października 05, 2009, 09:11:21 am »
U mnie w szkole są 2 języki. Niemiecki (  :F ) i angielski, zgadnij jakiego się uczę..?
hmm zły wybór?\graj w niemieckie wersje(lwia większość gier jest germanizowana, jrpgów pewnie też)
Erm, też się uczę niemieckiego, ale nie cierpię go i nawet jakbym go znał dobrze, nie grałbym w gry w tym języku, obleśny język ;/

Offline drk9477

  • Soldier
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #8 dnia: Października 05, 2009, 09:28:23 am »
Cytuj
Erm, też się uczę niemieckiego, ale nie cierpię go i nawet jakbym go znał dobrze, nie grałbym w gry w tym języku, obleśny język ;/

Otóż to  :F

Cytuj
sorry, ale chyba jedynie Tant ma dość samozaparcia żeby na forum lekcji językowych udzielać, nie po to tu wchodze żeby mądre rzeczy pisać ;]
jak to mi ktoś dziś zasugerował - http://tinyurl.com/y86vfyz
http://www.angielski.edu.pl/gramatyka/  pierwszy link po wpisaniu w googlach "gramatyka angielska", wszystko ładnie opisane, tabelki, pierdółki, a jak sie nie spodoba to można któregoś z nastepnych linków spróbować...

Oj, chciałem się popytac na forum jak to wygląda "od środka" i ew. popytac o jakieś szybkie metody nauki. Myślisz, że jestem aż takim idiotą, by na google nie sprawdzic? (no offence ofc)  :F

Cytuj
Ano występują piekielniki jedne, tak samo jak terminy medyczne, prawnicze, czy żeglarskie...

Wybacz, nie jestem językoznawcą  :F

Cytuj
-_-"(ojej ale dawno tego emota nieuzywałem;])

Ja nigdy :F

Cytuj
dobranoc

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #9 dnia: Października 05, 2009, 12:35:32 pm »
najszybsze sa chyba korepetycje ale najprzyjemniejsze nauka w praktyce i.e. jedz do angli ;x

Offline aysnel

  • Infel Phira
  • Redaktor
  • ******
  • Wiadomości: 759
  • „Was yea ra chs hymmnos mea"
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #10 dnia: Października 05, 2009, 01:19:19 pm »
Angielski słownik terminów technicznych? Ciężko mi się już trochę połapac - myślałem, że angielski to wykuj słówka i wiesz, a tutaj się okazuje, że jeszcze jakieś terminy techniczne występują. No trudno, dzięki za info, na pewno w taki słownik się wyposażę.

Nie panikuj, do 90% jRPG nie będzie ci on potrzebny. Taki pozycji jest może kilka gdzie on się przydaje. Przeważnie korzystałem z niego dlatego, że inżynierem to ja nie jestem i sprawy techniczne sprawiają mi trudność nawet podane w języku polskim a co dopiero angielskim.

Offline vigo

  • Redaktor
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
    • MANGIster
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #11 dnia: Października 05, 2009, 01:26:58 pm »
Najlepiej nauczyć się języka poprzez czytanie, czyli granie w jrpg też są metodą, aby szybko nauczyć się angielskiego. Często w jrpg należy nacisnąć przycisk, aby pojawił się nowy tekst podczas jakiegoś dialogu. W tym miejscu poszukujesz nieznane ci słowa w słowniku lub w internecie. Musisz jednak wiedzieć, że przechodzenie w ten sposób gry zajmie ci o wiele więcej godzin, niż bez tłumaczenia. Gwarantuje ci jednak, że po kilku grach będziesz widział rezultaty. Będzie ci coraz łatwiej, a także coraz rzadziej będziesz sięgał po słowinik.

Offline drk9477

  • Soldier
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #12 dnia: Października 05, 2009, 02:59:38 pm »
Wpadłem na ten pomysł dosyc dawno temu, tyle, że korzystałem z tradycyjnego słownika, i wyszukiwanie odpowiednich wyrazów  + ułożenie je w sensowne zdanie troszkę trwało. Teraz postaram się to powtórzyc, tyle, że z e-słownikiem (wpisujesz słówko i masz).

No i szczerze mówiąc, to chciałbym też się dogadywac z anglikami, niestety korepetycje odpadają a chęci mam spore. Spróbuję z tymi serialami, oglądałem kiedyś odcinek Famili Guy i wydaje mi się, że dubbing tam jest bardzo wyraźny. Mógłby to ktoś potwierdzic?
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2009, 03:01:21 pm wysłana przez drk9477 »

Offline Anouk

  • MASTER OF SQUAREZONE PUPPETS
  • SemiRedaktor
  • ******
  • Wiadomości: 598
    • Zobacz profil
    • http://refielle.ovh.org
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #13 dnia: Października 06, 2009, 01:35:07 pm »
Family Guy? Zwariować można, hehe... over, over!

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #14 dnia: Października 06, 2009, 03:34:34 pm »
crap sam ledwo slowa lapie cza cos wyrazniejszego i wolniejszego moze futurama?

Offline Anouk

  • MASTER OF SQUAREZONE PUPPETS
  • SemiRedaktor
  • ******
  • Wiadomości: 598
    • Zobacz profil
    • http://refielle.ovh.org
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #15 dnia: Października 06, 2009, 03:43:04 pm »
Filmy Ghibli są proste w zrozumieniu, dialogi wyraźne.
Ćwiczenie angielskiego jest dobre z rpg-ami. Wiem z autopsji.
Cytuj
Często w jrpg należy nacisnąć przycisk, aby pojawił się nowy tekst podczas jakiegoś dialogu. W tym miejscu poszukujesz nieznane ci słowa w słowniku lub w internecie. Musisz jednak wiedzieć, że przechodzenie w ten sposób gry zajmie ci o wiele więcej godzin, niż bez tłumaczenia.
Takie coś jest dobrym ćwiczeniem zrozumienia słowa na podstawie kontekstu w jakim został zastosowany. A gdy kompletnie nic ci ono nie mówi, a słowo jest na tyle kluczowe, że czyni zdanie niezrozumiałym, sięgasz po słownik. :)

Offline NoVa

  • Soldier
  • Wiadomości: 2
  • Fly`n High
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #16 dnia: Października 07, 2009, 09:30:44 am »
Ja pamiętam, że moje podstawy angielskiego nabyłem z grami! Konsolę posiadałem od `98 (ps1) a że byłem dużo młodszy to też dużo więcej grałem:) i tak wpadało słówko do słówka:) Potem gdy w szkole zaczynałem naukę angielskiego byłem o duży krok do przodu od pozostałych:) Ale to wszystko tak na marginesie:)

Nie można się szybko nauczyć angielskiego (no chyba, że wyjedziesz np. do Anglii na intensywny kurs tego języka, +-3000zł za miesiąc). Najlepiej iść na kurs w Polsce (tylko jakiś porządny), tam Cię zaznajomią z czasami, słówkami itp.

Gdzieś na skraju lasu rośnie moja wyobraźnia ...

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #17 dnia: Października 07, 2009, 04:41:25 pm »
Chyba nic oryginalnego nie dopiszę. Jak chcesz się nauczyć szybko, to kup sobie bilet w jedną stronę do USA (na wyspy nie, bo tam każdy po polsku już mówi) i się z językiem otrzaskaj z boju. Zdecydowanie lepiej to wchodzi, kiedy ciągle porozumiewasz się z ludźmi, którzy po polsku cię nie zrozumieją.

Metoda wolniejsza i mniej desperacka to po prostu kursy językowe (skoro w szkole się nie nauczysz), połączona z utrzymywaniem styczności z językiem poprzez gry, seriale, filmy, książki, internet, ogólnie przez anglojęzyczne media. To w zasadzie tyczy się nauki każdego języka.

Offline Anouk

  • MASTER OF SQUAREZONE PUPPETS
  • SemiRedaktor
  • ******
  • Wiadomości: 598
    • Zobacz profil
    • http://refielle.ovh.org
Odp: Szybka Nauka j.Angielskiego...
« Odpowiedź #18 dnia: Października 10, 2009, 02:05:16 pm »
W okresie gdy rzadziej grałam w rpg (czyli gry z chyba największą dawką dialogów) wolniej szło mi sklejanie zdań. Kiedy grałam, to zapamiętywałam te formy i to po prostu leciało, nie zastanawiałam się nigdy.