Autor Wątek: Muzyka w grach  (Przeczytany 40324 razy)

Offline Ard

  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 1152
  • Vi Veri Veniversum Vivus Vici
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« dnia: Stycznia 05, 2004, 11:07:25 pm »
czym dla was jest muzyka w grach komputerowych :?: (glownie chodzi mi o RPG, choc smialo mozna pisac o innych gatunkach)...czy jest tylko skromnym dodatkiem w calej grze :?: ...czy moze jedna z najwazniejszych \"sil\" gry :?:

we wczesnej mlodosci ojego grania nie zwracalem za bardzo uwagi na muzyke (bardzo czesto jej tam nie bylo :D )...od momentu rozpoczecia przygody z PSX\'em moja uwage w grach przykula muzyka...na poczatku byla tylko dodatkiem...ostatnio zas zaczela odgrywac bardzo duze znaczenie...pierwsza gra z muzyka ktora mnie totalnie zauroczyla to FF 7 (nie ma sie co dziwic)...trzymalem sava gdzie ginela Aeris tylko po to, by posluchac tamtej melodii...pozniej juz poszlo...muza z Residenta, Silenta, Soul Reavera, KoF\'a, CC itd...sa to tylko niektore gry w ktorych muzyka nie stanowi tylko dodatku, lecz jest jedna z glownych sil napedowych gry...W grach RPG powstaje najlepsza muza dlatego, ze niekiedy w nudniejszy momentach (gdy gdzies idziesz) muzyka towarzyszy ci i potrafimy ja zauwazyc i docenic...w grach akcji raczej trudno skupic sie na muzyce (no przynajmniej ja nie bardzo potrafie wsluchiwac sie w muze MoH\'a podczas ladowania w plazy :D )

czekam na wasze wypowiedzi :wink:                            

Offline FaLa

  • Knight
  • ****
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 05, 2004, 11:24:16 pm »
Gdy gralem Soul Reavera muza mi sie podobala...bardzo mi sie podoba muza z gry Deus Ex. Poprostu kochalem kiedy mi sie muza zmieniala zaleznie od sytuacji                            
Posting and You
... Każdy człowiek chce znać przyszłość...
Aż zobaczy jak okrutne przeznaczenie szykuje mu los! Niektórzy wariują ze strachu...
Inni umierają gdy pozostaną pozbawieni nadziei na ocalenie !
Uważaj, bo cena nieograniczonej wiedzy jest wysoka...

Offline Volrath

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • http://www.dbgpbem.prv.pl
Muzyka w grach
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2004, 11:51:32 pm »
Cóż, dla mnie muzyka oddaje po części duszę danej sytuacji (w sumie jest ona taka, jaką chcą twórcy), a po części jest po prostu ważną częścią składową klimatu, kształtując go jak mało co :D                            
Aeris: I want to meet you.
Cloud: But I\'m right here.
Aeris: I know, I know what I really mean is, I want to meet...you.

Offline lechu

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 06, 2004, 07:53:47 am »
Muzyka w RPG rzeczywiście jest ważna ze względu na liczne \"przerwy\" w których to chodzimy sobie po świecie i wsumie nie ma nic na cczy mięlibyśmy skoncentrować swoją uwagę. Wydaje mi się jednak że od czasów FFX, a konkretniej od wprowadzenia głosów bohaterów, muzyka zeszła na nieco dalszy plan - nie jest już potrzebna aby wypełniać lukę przy czytaniu wypowiedzi bohaterów.

Najlepszy OST z gry z jakim dotąd miałem styczność to zdecywowanie OST z Silent Hill 2.                            
You runaway shinobi....

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 06, 2004, 10:27:35 am »
Kapitalnie dobrany jest sountrack do Red Alert2. Poza tym fażdy Final ( Uematsu Rules) i muzyka z NFS Porshe2000. I muzyka z Diablo, Starcraft i BG1&2 No i soundtrack Soul Calibur 2 genialnie dobrany do planszy.                            
Kame Hame Ha

Offline GamePlay

  • General
  • ******
  • Wiadomości: 604
    • Zobacz profil
    • http://gunzbibo.neostrada.pl
Muzyka w grach
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 06, 2004, 03:19:22 pm »
Najlepsza muza (dla mnie) pochodzi z gry Guility Gear X, a taka bardziej rozrywkowa to z NFS HP2 i NFS U. Jeszcze fajne techno znajduje się na płytce Motorhead, nie wiem czy pamiętacie, ale była właśnie taka gra wyścigowa (ostatnio dorwałem :P).                            
I got my head checked by a jumbo jet. It wasn't easy but nothing is, no... [Whoo hoo!] Well I feel heavy metal [Whoo hoo!] And I'm pins and I'm needles [Whoo hoo!] Well I lie and I'm easy, all of the time and I'm never sure why I need you... Pleased to meet ya!

Offline The_Reaver

  • Heartless Engineer
  • Redaktor
  • *********
  • Wiadomości: 2086
  • Dark Keyblade Master
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 06, 2004, 08:07:47 pm »
Uważam, że muzyka dla każdej sytuacji odpowiednio dopasowana, zeby nadała odpowiedni klimat dla niej. Bez muzyki gra by stała się nudnai sprzedawaly się one znacznie słabiej.
Mój top 3 OStów to:
Crono Cross
FFIX
Kindom Hearts                            
I'm in Space!

Offline Alakair

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 07, 2004, 11:29:41 pm »
Muzyka służy do budowania klimatu. Jesli jest kieprawa zawsze można wyłączyć ale jesli jest dobra to podnosci gre i to o wiele wyzej. `Kwadratowe` produkcje zawsze mają dobrą muzyke, idealnie pasującą do tego co sie dzieje na ekranie monitora/telewizora.
I czemu na PC muzyka w FF7 i chyba nawet FF8 jest w midi? Żałosne zwłaszcza jesli słyszało się orginał.
Wstyd...                            
The closer you get to the light, the greater your shadow becomes...

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 07, 2004, 11:34:15 pm »
w koncu nuobu oematsu (dobrze napisalem? :D) to jest mistrz i kwadratowe pordukcje spod flagi square zawsze sie wybijaja :D                            
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Alakair

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 07, 2004, 11:48:12 pm »
Ciekawe jak bedzie brzmiała muza z takich rpgów za takie 5-10 lat. Kim bedzie następca `kwadratowego` geniusza? W sumie to zaden autor muzyki do gry nie wyróżnia się aż tak od reszty jak Nuobu. (tez nie wiem czy to dobrze napisane ale jak cos bedize na Zella)                            
The closer you get to the light, the greater your shadow becomes...

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 07, 2004, 11:51:33 pm »
a jednak zle :D Nubuo :D a co do muzy to sie nie martw napewno znajdzie sie jakis nowy spec, square ma talent do wyszukiwania talentow, znal ktos wczesniej Nubuo? :D                            
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline lechu

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 08, 2004, 01:29:45 am »
Nobuo Uematsu :D:D:D, Tylko błagam nie pytajcie jak to się czyta :D

A co do muzy  w grach, to co powiecie na soundtrack z Burnouta 2?? Moim zdaniem jest rewelacyjny, nie tyle pod kątem muzycznym, co pod kątem stricte użytkowym. Doskonale spełnia swoją rolę - w połączeniu z dziką dynamika B2 wyciska z gracza adrenalinę.                            
You runaway shinobi....

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 08, 2004, 12:32:31 pm »
Tak muza dobrana jest rewelacyjnie. A kiedy palisz coraz lepsze burnouty (mój max to 14) to nadaje takiego klimatu, że aż wyścigu bym nie kończył. W jedynce też był niezły notabene, soundtrack z jedynki dołożyli do dwójki. Jedyne czego żałuję to brak możliwości wybrania utworu w czasie jazdy.                            
Kame Hame Ha

Offline Alakair

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 08, 2004, 01:42:15 pm »
Grałem troszke w Burna 2 i utwory rzeczywiscie pasują do tempa i klimatu gry. Nawet chyba kiedyś szukałem na mp3  paru utworów. W sumie NFS:U także soundtracka ma porządnego.                            
The closer you get to the light, the greater your shadow becomes...

Offline lechu

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 09, 2004, 03:45:24 am »
Skoro przy ścigałkach jesteśmy to skolei wymienić należy soundtracka z MSRa... Wsumie to były to tylko \"jakieś kawałki\" ale w połączeniu z radiowym speekerem budowały niesamowity klimat. Niestety kolejne części (Project Gotham Racing 1&2) w moim odczuciu trochę straciły pod kątek klimatu tworzonego przez soundtracka.
BTW: czy ktoś nie wie czyj jest kawałek \"Fallen Angel\" z MSRa??                            
You runaway shinobi....

Offline Alakair

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 09, 2004, 12:45:37 pm »
Z MRS to tylko 1 kawałek mi się podobał. Na upartego jeszcze Pasion był fajny. Fallen Angel to taki lekki trancowy kawałek? Jak to ten to to jest własnie ten 1 przy którym mogłem jeździć non stop.                            
The closer you get to the light, the greater your shadow becomes...

Offline golomb

  • Soldier
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 13, 2004, 10:59:26 am »
nie wpomina nikt o gitarowych kawałkach z NFS:U
a to kawałek dobrego i szybkiego łupania
jak dla mnie brakuje mocnych kawałków i masturbowania gitary( nie że ja ten tego...)                            
o co chodzi jakby?

Offline Ard

  • Wanderer
  • *******
  • Wiadomości: 1152
  • Vi Veri Veniversum Vivus Vici
    • Zobacz profil
Muzyka w grach
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 14, 2004, 12:48:48 am »
golomb nie pisz dwoch postow po sobie...edytuj swoj poprzedni post jak musisz cos jeszcze napisac...

ja nieawno dorwalem cale 2 plytki muzy z Vagranta...dla mnie rewelacja...cos pieknego...dla kazdego kto lubi teg gre pozycja obowiazkowa...\"Opening Movie\", \"Minotauros\", \"Golem\"...to tylko kilka utworkow wartych przesluchania...polecam :wink:                            

Offline GamePlay

  • General
  • ******
  • Wiadomości: 604
    • Zobacz profil
    • http://gunzbibo.neostrada.pl
Muzyka w grach
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 17, 2004, 09:41:33 pm »
Jak ktoś się zna na P2P to można też z netu ściągnąć :D Już poznałem kilka fajnych stron z muzyką. ewentualnie też można ściągać z IRC :D                            
I got my head checked by a jumbo jet. It wasn't easy but nothing is, no... [Whoo hoo!] Well I feel heavy metal [Whoo hoo!] And I'm pins and I'm needles [Whoo hoo!] Well I lie and I'm easy, all of the time and I'm never sure why I need you... Pleased to meet ya!

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Muzyka w grach
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 19, 2004, 07:04:10 pm »
Mnie to podobała się muza z wyścigówek:Need for Speed4 i Demolusion Racer(czy jakos tak).
W Tekkenie tagu też jest świetna najbardziej podobała mi sie ta jak się bije z Unknown :wink:
Co do rpg to w Chrono Crossie była idealnie dobrana do sytuacji i oddawała niezły klimat.