Autor Wątek: Metal Gear Solid  (Przeczytany 38102 razy)

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #240 dnia: Kwietnia 19, 2013, 07:38:26 pm »
Pierwsze przejście jest zawsze "och i ach". Skupiasz się raczej na szybkim przejściu gry, żeby "wchłonąć" jak najwięcej fabuły. Dopiero później, im więcej grasz, im bardziej zagłębiasz się w gameplay, tym więcej błędów zaczynasz zauważać.

Przynajmniej tak jest w moim wypadku. Pierwsze przejście nigdy nie jest u mnie na 100% (a.k.a. misje poboczne, sekrety itp.).

Sądzę, że gdyby wymogiem było przejście każdej gry 2-3 razy przed napisaniem recenzji to praktycznie każda gra miała by niższą ocenę. Oczywiście jest to raczej nie do zrealizowania, bo komu by się chciało 3 razy pod rząd przechodzić 40-godzinnego RPG'a?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2013, 07:40:42 pm wysłana przez Solidus »
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline Mazurit

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 166
  • Kupo!
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #241 dnia: Kwietnia 19, 2013, 11:19:48 pm »
MGS, patrząc przez pryzmat narracji, był rewolucyjny i tu nie mam wątpliwości. Pokazał, że można robić gry "filmowe" (co IMO wcale nie jest obecnie dobrym trendem, ale wtedy stanowiło coś świeżego, z resztą mniejsza) i to robić je dobrze. Tak przynajmniej wyglądało to wtedy, bo jako praktycznie jedyny tytuł opowiadający historię w taki sposób, Metal Gear Solid zachwycał. Ma więc swoje miejsce w historii na zawsze, ale nie wytrzymuje próby czasu. Dzisiaj dialogów z jedynki nie da się słuchać nie płacząc ze śmiechu (rozmowa Snake'a z Gray Foksem podczas walki z MG, anyone? Boże, kiedyś to był szczyt suspensu i trzymanie gracza za gardło, dziś zęby bolą jak się to widzi/słyszy), a postacie wołają o pomstę do nieba :)

Jak dla mnie MGS to tytuł niedościgniony na PSX-a, ale jestem skłonny przyznać rację, że obecnie dialogi potrafią wywołać uśmiech na twarzy, ale czy to nie stanowi również argumentu za i o tym, że te gra się nie zestarzała?  Ja uważam, że gracze inaczej patrząc na tę produkcję stale są pod wplywem jej przekazu, który potrafi się zmienić nawet po dłuższym czasie. Tak jak przykładowo z filmem Gremliny, którego końcówkę dzisiaj obejrzałem. Film, który za młodzieńczych lat podobał się mi bardzo, potem jak podrosłem zdawał się mi idiotyczny, a teraz doceniam go ze pewne przekoloryzowania, które z czasem nabierają innego wydźwięku. Podobnie jest obecnie u wielu, krytykujących MGS-a, graczy, którzy są obecnie właśnie na tym drugim etapie. Co do filmowści MGS-a, to zgodzę się z Tobą całkowicie, widać, że Kojima zna się na kinematografii, umie dobierać pewne symboliczne sceny, które faktyczne, w grze sprawdzały się bardzo dobrze. Paradoksalnie ta prostota ma wieloznacznoy wydźwięk, który towarzysząc wydarzeniom z gry, pozwala na nią patrzeć różnorodnie i nie przyczynia się do tego, że jest ona anachroniczna (dodam jeszcze, iż szkoda, że późniejsze odsłony straciły trochę z takiego ujęcia wydarzeń). MGS, ma po prostu wymiar takiego -- że znów odwołam się do filmu, który obecnie oglądam -- Bullitta, i to zarówno pod względem prowadzenie fabuły, charakteru samego filmu (łączy stare i nowe, tj. kryminał z lat 40-ych, jak i nowinki w postaci pościgów samochodowych), oddźwięku samej produkcji i sławy jaką przyniosła ona reżyserowi oraz najważniejszy chyba element, którym jest wprowadzenie problematyki politycznej do samej produkcji. Krótko mówiąc MGS wyznaczał nowy wymiar gier wideo, który nawet w obecnych czasach ciężko jest twórcom uchwycić.
Oki Doki Man

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #242 dnia: Czerwca 19, 2013, 07:58:24 pm »
A więc! Keifer Sutherland jako Big Boss/Punished Snake. "Yes" czy "No"?
Dla mnie było "No" dopóki go nie usłyszałem. Teraz jestem na "Fuck Yes". Naprawdę spodobał mi się jego głos i dobrze pasuje do postaci. Hayter'owi niestety wiek nie służy i w Peace Walkerze już było go ciężko czasem słuchać. Poza tym sam MGS 4 nam pokazał, że Big Boss w swoich starszych latach brzmiał inaczej niż Snake.
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline kALWa888

  • Redaktor
  • *****
  • Wiadomości: 426
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #243 dnia: Czerwca 19, 2013, 09:34:45 pm »
Dla mnie jak najbardziej tak, choć początkowo również byłem nieprzekonany. Sama gra bardzo mnie ciekawi, w końcu jakiś MGS na którego czekam z niecierpliwością, gra dla której gotów jestem zakupić PS4 dość szybko po premierze. Cieszy mnie ten RDRowy sandbox, nowy wymiar stealth, real time passing (umowne) i reszta bajerek na które Koji nas nakręca. Ciekawi mnie cóż to za temat tabu, o którym tyle mówił. Czyżby dzieci-żołnierze? Ogólnie zwiastun zapowiada grę na mocną, ciężką i brutalniejszą odrobinę. Zobaczymy jak to wyjdzie.

Offline DarkAura16

  • Knight
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Nikt specjalny.
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #244 dnia: Czerwca 19, 2013, 10:32:46 pm »
Cóż, obejrzalem zwiastun z E3 zapowiedzianego już Phantom Pain'a...i cholera jasna nie mogę się doczekać. Wszystko idzie raczej w dobrym kierunku. Ciekawe rozwiązania co do gameplay'u(pory dnia, otwarta mapa) i głos Kifera jak najbardziej na TAK. Czas kupić pilnik i zacząć już ostrzyć pazurki.

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #245 dnia: Lipca 09, 2013, 06:46:17 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=mSKKiIn0hiA
https://www.youtube.com/watch?v=tDjUwFTwuD0

What the FUCK?!
Wszyscy poza Liquid'em brzmią jak z jakiejś sobotniej kreskówki, dialogi brzmią jak fanfik napisany przez 10latka.
Do tego Snake zabijający Solidus'a kataną? Kojimę pojebało kompletnie?
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline kALWa888

  • Redaktor
  • *****
  • Wiadomości: 426
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #246 dnia: Lipca 19, 2013, 03:08:13 am »
Też się załamałem jak to zobaczyłem, lepiej byłoby gdyby dialogi i różne sceny pozostały bez zmian względem oryginału, a tu takie dziadostwa. Fatman też chujowo brzmi z tego co słyszałem, choć nie tak tragicznie jak Grey Fox. Kolekcję i te komiksy i tak muszę mieć, ale pieruny mnie strzelają jak takie rzeczy się dzieją. Ogólnie bez tej kolekcji mogło się obejść. Tylko kasę ściągają.

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #247 dnia: Września 07, 2015, 04:05:29 am »
Moja reakcja po ukończeniu The Phantom Pain:
https://www.youtube.com/watch?v=2ovm1J_AxLQ
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline DrepagPL

  • Adventurer
  • *
  • Wiadomości: 78
  • If you want fight, just say!
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #248 dnia: Września 07, 2015, 04:55:01 pm »
Było aż tak źle?

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: Metal Gear Solid
« Odpowiedź #249 dnia: Września 07, 2015, 05:17:52 pm »
Tak, było aż tak źle.

Spoilery dla zainteresowanych:


- nie grasz Big Boss'em, tylko medykiem z Ground Zeroes po operacji plastycznej i hipnozie, Big Boss jest gigantycznym tchórzem, który kryje się przed Cipher'em
- zamiast NANOMACHINES mamy PARASITES, które są odpowiedzialne za wszystko supernaturalne (poza mocami Mantis'a), nawet moce Cobra Unit z MGS3
- w grze dwukrotnie pojawia się wątek z pasożytem, który zabija twoich żołnierzy, nawet tych z zajebistymi statystykami
- z Huey'a zrobili gigantycznego skurwysyna
- Miller jest edgelord'em
- wątek gdzie Eli/Liquid i Psycho Mantits kradną Sahelanthropus'a jest niedokończony, ostatnia misja gry została wycięta
- gra kończy się z nienacka
- w ostatniej misji tracimy Quiet na zawsze
- Big Boss z Metal Gear 1 to tak naprawde był medyk/Venom
- Zero zawsze był ziomkiem Big Boss'a i cała podmiana to był jego plan


Z niefabularnych spoilerów:
- za dużo misji, które są fillerami
- nie ma kaset z Nuclear i Elegia
- Kefir nie ma zbyt wielu kwestii w grze

Były tam dwa, może trzy fantastyczne fragmenty, ale zostały całkowicie zaćmione całą resztą gry.
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?