Autor Wątek: Co ostatnio przeczytaliście?  (Przeczytany 5828 razy)

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Co ostatnio przeczytaliście?
« dnia: Września 28, 2009, 02:57:59 pm »
Wątek na zasadzie "Jakiej muzyki słuchacie?" albo "Filmy", tyle że z książkami. Potrzebne jest jakieś miejsce, gdzie będzie można wypowiedzieć się o książkach, jakie przeczytało się w ostatnim czasie. Aż dziw bierze, że takiego wątku tu nie ma (a najbliższy temu jest zamknięty).

Dobra, to przeczytałem chyba od początku sierpnia:

"Nacja", Terry Pratchett - Nie wiem jak teraz, ale kilka miesięcy temu to był bestseller w Empikach, no i po przeczytaniu wiem już czemu. Książka niezwiązana z cyklem Diskworld, co się Terry'emu zdarza bardzo rzadko - jak niby miałem czymś takim wzgardzić. Książka przygodowa, lekko zakrapiana fantasy, w klimacie Robinsona Crusoe i Wyspy Skarbów (raczej jednak tego pierwszego). Napisana zgrabnie i do rzeczy, chociaż mam wrażenie, że Terry początkowo chciał tam zawrzeć więcej wątków niż mu się to udało. Nie mniej jednak wyszło porywająco - na końcu miałem łzy w oczach. No ale ja jestem wrażliwy, więc mnie łatwo wzruszyć hehe. Oceniam książkę na 8/10 - Terry'emu zdarzały się lepsze książki, ale fani się na tej nie zawiodą, a i powinna przykuć osoby z uczuleniem na głębokie fantasy.

"Zmierzch", Stephanie Meyer - No dalej, śmiejcie się. Tak, przeczytałem Twilighta, tak dla zasady, żeby nie dołączyć do ludzi, którzy tą książkę oczerniają na podstawie opinii osób trzecich albo filmu. Spodziewałem się, że z Twilightem będzie podobnie jak z Harrym Potterem, o którym każdy mówi, że to megachujowa książka, póki jej nie przeczyta. W końcu skoro autorka zdobyła taką popularność, to książka musi coś w sobie mieć, prawda? Okazuje się, że nie prawda. Stylistycznie marnie - jestem całkiem przekonany, że sam potrafię lepiej pisać niż pani Meyer (ludzie mówią, że stylistyka jest taka chujowa z winy przekładu, ale oryginału z całą pewnością nie przeczytam, żeby się upewnić). Opisy się ciągle powtarzają - Edward na każdej stronie się "szelmowsko uśmiecha", a Belli na co drugiej robi się słabo na jego widok. Fabularnie jest to szczyt cliche, bohaterowie są absolutnie nierealistyczni i skonstruowani marnie, niejednolicie. Wątek miłosny z harlekina, i to z tych tańszych. Czytałem książkę odważnie, ciągle czekając jakiegoś zwrotu fabularnego - jak już się doczekałem, to moje szczęście było krótkotrwałe - coś się działo tylko przez ok. 50 stron, z chyba 670'ciu. Po drugim rozdziale zacząłem odczuwać lekkie mdłości, narastające do połowy, gdzie dołączyły do nich myśli samobójcze. Niby wiadomo - nie jestem targetem dla tej książki (wycelowana raczej w płeć żeńską, gdzieś z rocznika 96), ale nawet obiektywnie patrząc, znalazłoby się kilka lepszych książek o miłości dla dziewczyn w tym wieku. Coś Stephena Kinga na przykład hehe. Ocena: 3/10, punkty zdobyło u mnie kilka ciekawych pomysłów i dosyć przyzwoicie skonstruowane opisy (choć często marne stylistycznie).

"Gra Endera", Orson Scott Card Zabrałem się za to, bo w internetach dosyć przyzwoite opinie słyszałem. Podobno to książka kultowa, więc wypadało sprawdzić. Biorąc to pod uwagę, no i fakt, że jestem w gatunku SF bardzo wybredny, miałem bardzo wysokie oczekiwania po Grze. No i muszę przyznać, że się nie zawiodłem - jest to chyba najlepsze książka SF jaką czytałem. Świat jest doskonale skonstruowany, fabuła fantastyczna, do tego książka trzyma klimat, fabuła nie jest przewidywalna, postaci realistycznie skonstruowane (chociaż same w sobie są dalekie od jakichkolwiek schematów). Momentami niestety mamy jakby trochę zbyt skąpe opisy, a i sama fabularna końcówka jest trochę za szybko przeprowadzona - autor mógł jeszcze z 50-100 stron napisać, rozwijając kilka wątków, uzupełniając to, co zostało niedopowiedziane. Nie mniej jednak książka zasługuje na miano kultowej, bo jest świetna. Byłby z niej za**bisty film, ale wymagałby zrobienia go w pełnym CGI - o aktorskich nie ma nawet mowy. Ocena 9.5/10 - książka jest dla mnie bliska perfekcji, szkoda tylko, że nie jest (chociaż trochę) dłuższa.

Offline aysnel

  • Infel Phira
  • Redaktor
  • ******
  • Wiadomości: 759
  • „Was yea ra chs hymmnos mea"
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #1 dnia: Września 28, 2009, 04:01:24 pm »
Jak ci mało "Gry Endera" zawsze możesz przeczytać kolejne kontynuacji w postaci: "Mówcy Umarłych", "Ksenocydu" i "Dzieci Umysłu". Jest też parę książek opowiadających o Groszku (przyjaciel i podwładny Ender'a) a także o Peterze bracie Endera nim jeszcze został Hegemonem.

No ale nawiązując do tematu:

"Trylogia Elenium, David Eddings" Te trzy książki składające się na cały cykl mógłbym czytać bez końca. Wspaniała epicka opowieść jakby to nazwać z gatunku fantastyki Średniowiecznej, troszkę ocierając się o dzieła Tolkina. Rycerz Sparhawk członek zakonu Rycerzy Padionu przemierza wraz z przyjaciółmi cały kontynent, by odnaleźć Bhellion - kamień o potężnej mocy, którego  boją się  nawet bogowie. To jedyna szansa by uleczyć królową Ehlanę oraz pokonać Azasha, boga zła. Mimo poważnej fabuły autor nie stroni od żartów czy satyry. Bardzo mocno dostaje się tu Kościołowi Katolickiemu, którego wady są w humorystyczny sposób piętnowane. Kościół nadal  nie chce uznać innych bogów chociaż ich obecność jest aż nadto widoczna, którzy co ciekawe sami udowadniają , iż katolicki bóg również istnieje. (Aphrael uważa go jednak za strasznego nudziarza ustanawiającego prawa, których nikt nie jest w stanie przestrzegać). Przy tych książkach nie ma jak się znudzić. 10/10

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 29, 2009, 09:04:05 am »
Trylogia Thrawna - Timothy Zahn raczej zawsze omijałem książki w klimatach Gwiezdnych Wojen, ale w końcu się przełamałem po tym, jak znajomy ostatnio mi podrzucił wyżej wspomniana książki. Na trylogię składają się : Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy, Ostatni Rozkaz. w wielkim skrócie - cztery lata po Bitwie o Endor Nowa Republika prowadzi cały czas wojnę z pozostałościami armii Imperium. Z początku szlachetna inicjatywa Republiki okazuje sie psuć od środka, poprzez spiski ambitnych polityków, którzy chcą dojść do władzy. Tymczasem gdzieś na obrzeżach galaktyki powraca ostatni Wielki Admirał, o którym nikt w Nowej Republice nie miał pojęcia. Mało tego - dowodzi on całkiem pokaźną flotą, jest genialnym taktykiem i w bardzo szybki sposób zaczyna zajmować kolejne systemy należące do sojuszu.

o samej trylogii: dla mnie jest to genialna kontynuacja Gwiezdnych wojen - książki są bardzo dojrzałe i przede wszystkim nie tak naiwne jak saga filmowa. Republika powstała na bazie rebelii nie jest taka czysta i niewinna, lecz jak każdy rząd w jakiejkolwiek formie - skorumpowana i skłócona. Imperium też zostało pokazane z zupełnie innej strony. Sama postać Wielkiego Admirała nie jest odbierana jednoznacznie jako zła - tak jak Vader, czy też Imperator. No i przede wszystkim - autor w genialny sposób zdołał wplątać w to uniwersum całkiem sporą ilość nowych postaci. To właśnie tutaj pojawia sie po raz pierwszy Mara Jade - przyszła Jedi i żona Luke'a. 
Enyłej jak sie chcecie bawić w ocenianie:
dla fanów SW 10/10
dla zwykłego czytelnika 9/10
Kame Hame Ha

Offline kALWa888

  • Redaktor
  • *****
  • Wiadomości: 426
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 25, 2010, 12:54:51 am »
Ale się osób wpisuje hehe. ja może nie napiszę co ostatnio przeczytałem, ale co dobrego ostatnio czytałem. Powiem więc że do gustu bardzo przypadło mi najnowsze dzieło Kinga "Pod Kopułą". Pewnie niejeden z Was o tej książce słyszał lub czytał gdzieniegdzie. Książka opowiada o miasteczku, które nagle zostaje odcięte od reszty świata tajemniczą kopułą. Przedstawione jest zachowanie ludzi w takiej sytuacji. Ludzi przeróżnych. Historię tą można przyrównać do "Mgły" tegoż autora, tyle że tamta była lepsza. Ale dlaczego tak bardzo spodobała mi się ta książka? Otóż King udowodnił że wciąż potrafi świetnie pisać. W książce ciągle coś się dzieje, jest wiele bohaterów którzy zachowują się nieprzewidywalnie. Niespodziewane zwroty akcji, długość (choć początkowo była dłuższa - niestety ostateczna wersja została trochę obcięta) i specyficzny styl pisania Stefcia sprawia, że książka stoi w moim rankingu na wysokiej pozycji. Przyjemnie się czytało i trochę szkoda że tak szybko. Co prawda nie jest to szczyt formy pisarza, ale jest świetnie. Dobrze jest poczytać nowego Kinga w starym stylu. Oby dalej podążał tą ścieżką a będzie lepiej. Mam taką nadzieję. Książkę oceniam na 9/10.

Inną książką którą sobie ostatnio kupiłem, był zbiór opowiadań Grahama Mastertona "Festiwal Strachu". Kilka było dobrych, jedno pozostało w mej pamięci do dzisiaj i na pewno jeszcze długo będzie tam gościć. Uważam je za jedno z mocniejszych i najbardziej pojebanych opowiadań jakie przeczytałem. Mowa o opowiadaniu z tegoż zbioru "Posocznica". Miłość przedstawiona w bardzo pokręcony sposób. Niestety kilka opowiadań było sobie, bo było. Nie zrobiły na mnie większego wrażenia, ale przez cały czas czytania książki nie byłem znudzony i ukończyłem ją w jeden dzień. Fanom horroru zdecydowanie polecam. Oceniam na 8/10

Offline jarrybegood

  • Soldier
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
    • noclegi w górach
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 26, 2010, 09:33:08 pm »
Ja przeczytałem trylogię Pawła Jasienicy dotyczącą historii Polski. Polecam wszystkim, a szczególnie kandydatom na polityków. ;-)

Offline Gabriel_Celeste

  • Soldier
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 23, 2011, 10:57:57 pm »
Ostatnio czytałem Tomka w krainie kangórów i bardzo mi się ta książka spodobała, z tego co wiem, jest ich więcej w serii i zamierzam się za inne też zabrać. Szkoda że to nie są lektury szkolne i że nie wyszedł żaden film na podstawie tych książek, bo są bardzo wciągające. Głowne role grają tam Tomek właśnie, pan bosman Nowicki i dziewczyna Tomka i pies dingo.

Offline Mazurit

  • Daredevil
  • **
  • Wiadomości: 166
  • Kupo!
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 24, 2011, 07:12:50 pm »
Oj... jak taki wątek przegapiłem? Chociaż widząc jak mało wpisów to było to możliwe. Przechodząc do tematu:

- Nadolski A. - "Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu" (szukając potrzebnych informacji przypadkowo machnąłem całą pozycję. Polecam osobom, które chcą nabyć podstawowe informacje o uzbrojeniu średniowiecznym, taki tytuł startowy);

- "The Ultimate History of Video Games..." by Steven L. Kent, książka traktująca o wiadomej dziedzinie... godna polecenia każdemu kto ma wiadome zainteresowania. Plusy publikacji to na pewno masa anegdot, dość ciekawie oddane zmiany jakie następowały w kolejnych epokach elektronicznej rozgrywki oraz jak dla mnie zaskakujące pierwsze rozdziały (przedstawiające korzenie gier wideo);

- "Królowie elekcyjni - leksykon biograficzny", książka znaleziona na półce znajomego (polecana osobom, chcącym dowiedzieć się czegoś o polskiej historii w sposób... nie wbijający faktami w fotel, gdy czyta się biografy kolejnych władców;

- "Japanese Army of World War II" by Philip Warner, kolejny przypadek, gdyż czytałem całość w wyniku prośby znajomego, abym przetłumaczył mu fragmenty. Sama książka w szybki (krótka pozycja) rzetelny i jasny sposób opisuje armię japońską, dodatkowo okraszona wieloma zdjęciami i ilustracjami.

Jeśli ktoś zna podobne pozycje niech da znać na pm podając tytuł itp...;

- Johann W. Goethe - "Elegie rzymskie", ehh co tu dużo mówić pisane wierszem, ktoś lubi ten przeczyta;

...kilka pozycji nadal czytam...
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2011, 07:22:15 pm wysłana przez Mazurit »
Oki Doki Man

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 24, 2011, 09:03:43 pm »
ostatnio - instrukcja obsługi do Fiata Panda :f i jeszcze wszystkie Starcraftowe produkcje przetłumaczone na język polski. "Krucjata Liberty'ego" dobra, "W cieniu Xel nagi" takie se, "nim zapadnie ciemność" genialne :O
Kame Hame Ha

Offline Sitheral

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • S = k log W
    • Zobacz profil
    • Zwyczaje rozrodcze afrykańskich świń
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 02, 2011, 08:05:09 pm »
Idzie człowiek do biedronki, robiąc uniki pomiędzy wózkami wkręca sobie, że musi pokonać stare babcie i innych klientów, by na końcu uratować księżniczkę z zamku, księżniczka robi piękny uśmiech pokazując swoje kły myte zapewne najlepszą trójkolorową pastą na rynku, co za romantyczna sytuacja, w końcu staliśmy przy serach z głupimi wózkami otoczeni klientami i strażnikiem teksasu, który tylko czekał, aż coś zapierdzielimy. Już spuszczałem swój "wsadzacz" z łańcucha (wózkowy, zbole), by... Ale ja nie o tym. kto spodziewałby się dobrej książki w biedronce, no kto? Dobra dobra, milczeć! Ja się nie spodziewałem. A dorwałem "Mgłę" Kinga za 9.99. Czemu się rozpisałem o bzdurach? Bo o książce będzie krótko - jest wpytę.

Offline X-Bahamut

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • \m/(-_-)\m/
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 31, 2011, 07:16:06 pm »
Wiem smogu że to nie powód do dumy no ale w moim wieku jest mało ludzi którzy czytają książki jak są lektury szkolne to się film ogląda niektórzy poloniści nawet nic przeciw nie mają xD. A co do czytania to książki przedmiotowe też się liczą ??? bo czytam od miesięcy próbując poprawić 2 zagrożenia ( wiem to też nie powód do dumy wiem ).

Offline explor

  • Soldier
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 31, 2011, 07:23:47 pm »
nie wiem ile masz lat ale ja mam 16 i jestem pochloniety fantastyka i ojcem chrzestnym ( oczywiscie ksiazkami )
slyszeliscie o nowej ksiazce ( moze juz stara ) metro 2033 jest również gra ktora ponoc wymiata ale ksiazka jest boska tak samo jak metro 2034 no 2 ksiazki ktore trzeba przeczytac :D
Albo moge polecic na wakacje albo na wolne chwile ksiazke wampiraci  wszysciutkie serje.
SAY HELLO TO MY LITTLE FRIEND

Offline DarkAura16

  • Knight
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Nikt specjalny.
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 31, 2011, 10:02:23 pm »
,,Saga o ludziach lodu'' też dobra. Wciąga na długie godziny.

Offline explor

  • Soldier
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 31, 2011, 11:04:59 pm »
,,Saga o ludziach lodu'' też dobra. Wciąga na długie godziny.
dobra ona jest zajebista
ale najlepsze to oczywiscie andrzeja sapakowskiego ( wiedzmin jak by co )
SAY HELLO TO MY LITTLE FRIEND

Offline X-Bahamut

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • \m/(-_-)\m/
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 01, 2011, 07:21:11 am »
"Ojciec chrzestny" to była moja druga książka w życiu bo pierwszy był "odyseusz" tak jakoś się napatroczył teraz to mi się już nie chce czytać no ale przyznam, że "ojciec chrzestny" był ciekawy nie to co "odyseusz" straszna nuda była :P .

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 01, 2011, 02:31:23 pm »
,,Saga o ludziach lodu'' też dobra. Wciąga na długie godziny.
dobra ona jest zajebista
ale najlepsze to oczywiscie andrzeja sapakowskiego ( wiedzmin jak by co )
Wiedźmin?A co w nim było takiego fajnego?Lezbijski związek Ciri z jakąś tam z gangu szczurów,Gerard tłukący potwory,zdradzający na każdym kroku Yennefer,a potem święcie zarzekający się,że nic takiego nie miało miejsca,no i postacie beznadziejnie ginące.

Offline explor

  • Soldier
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 01, 2011, 02:46:18 pm »
zalezy kto co lubi

bo ja naprzyklad uwielbiam wiedzmina wiec taki szczegoly jak beznadziejnie giniace postacie mi nie przeszkadzaja a do zwiasku lesbijskiego tez nic nie mam :D
Ale szczerze musze przyznac bo wczoraj skonczylem czytac wojny swiata wynurzonego ( 3 ksiazki ) i bylo to jak dla mnie masakryczna strata czasu. W nikturych mometach czlowiek zasypia i modli sie zeby jakos to przebrnac kilka fajnych akcji ale nic poza tym. Glowna bohaterka jest tam Dubh mloda dziewczynka ktora zostala wygnana a osady za to ze zabila kolege przy zabawie potem zostala zlodziejka a potem zabojczynia z demonem  w sobie ( taka klatwa) ktora jak poczuje zapach krwi proboje wyjsc. Ksiazka moze wydawac sie ciekawa lecz pierwsza czesc jest beznadziejna druga taka sobie no a 3 no juz lepiej w 1 czesci wolabym zeby cala ksiazka opierala sie na jej wspomnieniach z przeszlosci jak byla malo dziewczynka a nie kilka rozdzialow cofajacych nas w czasie, kjsiazka dla wytrwalych

SAY HELLO TO MY LITTLE FRIEND

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 01, 2011, 03:41:42 pm »
,,Saga o ludziach lodu'' też dobra. Wciąga na długie godziny.
dobra ona jest zajebista
ale najlepsze to oczywiscie andrzeja sapakowskiego ( wiedzmin jak by co )
Wiedźmin?A co w nim było takiego fajnego?Lezbijski związek Ciri z jakąś tam z gangu szczurów,Gerard tłukący potwory,zdradzający na każdym kroku Yennefer,a potem święcie zarzekający się,że nic takiego nie miało miejsca,no i postacie beznadziejnie ginące.


A to tylko nieliczne z mnogich zalet Wiedźmina!

Offline Morchol

  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2143
  • ;*
    • Zobacz profil
    • http://www.audioscrobbler.com/user/Morchol
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 01, 2011, 03:44:36 pm »

Wiedźmin?A co w nim było takiego fajnego?

Bardzo dobrze zarysowany, oryginalny(jak na swój czas) świat, wyraziste i interesujące postacie, nawet(a może szczególnie) te trzecioplanowe główny bohater posiadający jedynie minimalny "plot armor"(który jest straszliwą bolączką niemal każdego fantasy szczególnie polskiego), bardzo dobre dialogi, humor itp...
Przyznać trzeba, że saga trochę fabularnie za bardzo meandrowała i można się do paru rzeczy przyczepić ale opowiadania były świetne.

Cytuj
zdradzający na każdym kroku Yennefer,a potem święcie zarzekający się,że nic takiego nie miało miejsca
Och nie, główny bohater nie jest "rycerzem na białym koniu" i nieskazitelnym ostatnim sprawiedliwym, tylko zwykłym samolubnym surczysynem - jak każdy człowiek(czy też nieludź) tylko nie to!

Nie odbieraj tego jako ataku, ale po argumentach jakie przytaczasz przeciw Wiedźmakowi jestem ciekawy jakie jest "fajne" fantasy?

Offline Zell Dincht

  • Blade Dancer
  • ********
  • Wiadomości: 1460
  • Dzielny Mały Toster
    • Zobacz profil
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 01, 2011, 04:31:30 pm »
Er... Co u was, kadlubki?
<czyli, za Tantowa propozycja, Zell wpada sprawdzic co tu sie wyrabia i znajomosci odswiezyc ;)>

IMO najwieksza zaleta Wiedzmina (zarowno ksiazek, jak i gier) jest wlasnie brak podzialu na czarne i biale, relatywizm moralnosci, zarowno protagonisci jak i antagonisci maja swoje ugruntowane racje. Zycie we wlasnej, pokreconej osobie ;)

U mnie aktualnie na tapecie jakis Pratchett <ktorego, jak juz przelamalem bariere dziwnych okladek i zaczalem czytac, pochlaniam nalogowo> i "Bracia Karamazow" Dostojewskiego. Jak juz sie przeskoczy "rosyjskosc", to calkiem przyjemne studium psychiki ludzkiej i wieloznacznosci moralnej ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2011, 04:39:14 pm wysłana przez Zell Dincht »
"Zapewne, ponieważ jesteśmy tak stworzeni, że porównywamy wszystko ze sobą i siebie ze wszystkim, więc szczęście i nieszczęście zależy od przedmiotów, z którymi się porównywamy, i przeto nie ma nic niebezpieczniejszego nad samotność. Wyobraźnia nasza, z natury swej skłonna do wzlotów, żywiona fantastycznymi obrazami poezji, stwarza sobie tłum istot stojących na różnych szczeblach, wśród których my stoimy na najniższym i wszystko prócz nas wydaje się wspaniałe, każdy inny jest doskonalszy. A dzieje się to w sposób zgoła naturalny. Czujemy często, że nam czegoś brak - i zda się nam, iż własnie to, czego nam brak, posiada ktoś inny, któremu też przydajemy i to wszystko, co my mamy, i nadto jeszcze pewne idealne zadowolenie. I oto szczęśliwiec jest zupełnie gotów - nasz własny twór!"

Offline Sitheral

  • Berserker
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • S = k log W
    • Zobacz profil
    • Zwyczaje rozrodcze afrykańskich świń
Odp: Co ostatnio przeczytaliście?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 01, 2011, 07:20:46 pm »
IMO najwieksza zaleta Wiedzmina (zarowno ksiazek, jak i gier) jest wlasnie brak podzialu na czarne i biale, relatywizm moralnosci

Co w książkach nie jest w sumie rzadkością. Natomiast w grach już bardziej, tu Wiedźmin jest naprawdę przyjemną odskocznią od ratowania świata przez nieskazitelnego bohatera na białym koniu, uwikłanego w typowy do bólu wątek miłosny. Poza tym na wszystko jest czas i miejsce. Czasem można się odchamić i np. pójść do teatru, czasem zaś należy się schamić i np. obczaić Wiedźmina :F
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2011, 07:22:24 pm wysłana przez Sitheral »