Autor Wątek: MiM Online  (Przeczytany 36633 razy)

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
MiM Online
« dnia: Września 05, 2010, 06:38:15 am »
Kilka słów wstępu:

Powoli zaczynam się wybudzać z letniego letargu, w jaki zapadłem gdzieś na początku lipca i po raz wtóry wpadł mi do głowy ciekawy pomysł. Całe szczęście, że jeszcze mogę chodzić spać o świcie, bo mój mózg jednak najlepiej funkcjonuje w mroku nocy. W każdym razie, pozwoliłem pomysłowi wykiełkować i nabrać kształtu, nie chcąc znowu rodzić nadziei forumowiczów czymś, co może nie wypalić. No i pomysł mam już prawie idealnie w głowie rozrysowany, no i muszę przyznać, że będzie to nie tylko coś nowego, ale i mało wymagającego.

Z moimi pomysłami na zabawy forumowe jest albo tak, że nie mam do tego ludzi (TotT chociaż, oraz jeszcze jeden mój stary pomysł, którym się z wami nie podzieliłem) albo jest to zbyt upierdliwe/czasochłonne do grania (Warhammer, DnD i tak dalej). To, czym się chcę z wami podzielić jest pod tym względem doskonałe - może w to grać absolutnie każdy, w dowolnej chwili przerywając lub kończąc bez specjalnych konsekwencji, każdy może doczepić się do rozpoczętej już gry w jej trakcie, a do tego nie wymaga ani myślenia, ani zbytniego wczuwania się w rolę, a jedynie odpisywania na moje posty wiadomościami, które, dosłownie, będą mogły być złożone z pojedynczej litery lub słowa. Do tego możemy to zacząć prawie że natychmiast, jak tylko rozpiszę wszystko i zrobimy postacie.

A teraz do rzeczy:

Czym jest Magia i Miecz (niektórzy znają wersję nazwaną Magiczny Miecz albo oryginalną, zwaną Talisman) nie muszę mówić nikomu, kto miał szczęśliwe dzieciństwo. Pozostałym dogłębnie współczuję i chciałbym wyjaśnić, że Magia i Miecz to skrajnie epicka gra planszowa fantasy, o prostej konstrukcji i zasadach, a jednak porywająca i wciągająca niezmiernie. Kawał swojego dzieciństwa spędziłem grając w to z kumplami i gdyby nie ta gra, to może nigdy nie zainteresowałbym się fantastyką jako taką. Jak to wygląda to każdy może sobie zgooglować. Gra polegała w dużym skrócie na tym, aby, po wybraniu własnej postaci z dostępnych w puli, dostać się do środka planszy w formacie A2 z dziesiątkami pól ułożonych w trzy kręgi, zwane krainami (Kraina Zewnętrzna, Kraina Środkowa i Kraina Wewnętrzna). Poruszało się, oczywiście, poprzez rzut kostką K6 i wybranie kierunku ruchu, a następnie wykonanie instrukcji umieszczonej na danym polu - instrukcja ta zazwyczaj przewidywała wyciągnięcie karty z puli (kart było u mnie kilkaset), a na karcie opisane były zdarzenia, zdobyte przedmioty lub przeciwny, z którymi trza było walczyć. W samym środku Krainy Wewnętrznej znajdował się potężny artefakt magiczny zwany Koroną Władzy, która dawała możliwość zarąbania innych graczy potężnym zaklęciem, zwanym Czarem Rozkaz. Technicznie grało się po to, żeby zabić wszystkich innych graczy, no ale każdy tak naprawdę chciał do tej Korony dojść. A powiem, że nie było to łatwe zadanie.

Chcąc zagrać w to kiedyś z kumplami, co by odżyły wspomnienia, ściągnąłem jakiś czas temu zestaw skanów plansz i kart do gry. Choć faktycznie chęć zagrania jest silna, to mam wrażenie, że gra mogła się źle zestarzeć, postanowiłem ją więc urozmaicić. Pierwszą rzeczą, jaką dodam, będzie instytucja Mistrza Gry, w którą wcielę się ja. Nie myślcie jednak o MG jako kimś z Warhammera czy DnD, bo tak nie będzie - moja rola będzie głównie polegała na opisaniu tego, co wylosowaliście w karcie i jaki był rezultat waszych rzutów. Z tego też powodu, ja sam nie będę brał w tej zabawie udziału jako postać - taka wada bycia Mistrzem. Zaletą bycia MG jest natomiast możliwość rzucania za was kostkami i ciągnięcia za was kart, czego niestety wy robić nie możecie, no chyba, że będziecie w moim pokoju (i nie, nie pozwolę na to moim kumplom, ani Yuzu heh).

Jak sama gra miałaby wyglądać:

Przystępujący do gry gracz dostaje postać wraz ze wszystkimi jej przynależnościami, jak umiejętności i statystyki. Umieszczam ją na planszy na jej polu startowym, po czym w losowy sposób wybieram trzy pola w Krainie Zewnętrznej (potem oczywiście w głębszych krainach, jak postać tam dojdzie). Następnie piszę posta w stylu:

Po wyjściu z rodzinnej wioski wspiąłeś się na wzgórze, aby rozeznać się w terenie. Na północy widzisz gęsty las - miejsce, do którego nikt nigdy nie chciał się zapuszczać, ze względu na żyjące tam dzikie zwierzęta i tajemnicze istoty. Na wschodzie roztacza się szeroka łąka, przechodząca dalej w zbiór zielonych pagórków i rzadkich lasów. Na zachodzie widzisz brukowaną drogę, która prowadzi do oddalonego o dzień drogi dużego miasta. Gdzie idziesz?

Gracz może skierować się do lasu, do miasta albo na wzgórza. Nie przewiduję możliwości cofania się, więc wybór ten będzie permanentny heh. W każdym z tych miejsc czeka was coś innego, a co to będzie dowiecie się, kiedy dojdziecie na miejsce. Ja przesuwam wasz pionek na dane miejsce, po czym wykonuję instrukcję z pola. Powiedzmy, dla przykładu, że postać ruszyła na wzgórza i instrukcja każe wyciągnąć dwie karty Przygód. Powiedzmy, że wyciągnąłem jakiegoś wroga np. Hobgoblina i jakiś przedmiot np. Mieszek Złota. Cóż, w takim wypadku opis wydaje się być oczywisty:

Przy schodzeniu z kolejnego wzgórza dojrzałeś muskularnego Hobgoblina, który widocznie zamieszkał w jakiejś pobliskiej jaskini, czy ziemiance. Nim zdążyłeś cokolwiek zrobić potwór ruszył na ciebie z okrzykiem bojowym i wyciągniętą nad głowę maczugą. (Tu ma miejsce walka. W niektórych wypadkach będę pozwalał na ucieczkę z walki lub na jej uniknięcie, no ale powiedzmy, że walka została stoczona i hobgoblin gryzie ziemię).
Po twoim ciosie potwór pada na wznak, krwawiąc obficie. Przeszukujesz jego śmierdzące ubranie i nie znajdujesz nic, co mogłoby ci się przydać. Nic, za wyjątkiem przyjemnie brzęczącego mieszka złota, najpewniej należącego do poprzedniej ofiary zielonego brzydala.

Niektóre fragmenty gry będę się starał modyfikować, aby dać graczowi możliwość większego wpłynięcia na losy swojej postaci, no ale nie liczcie na RPG'a z prawdziwego zdarzenia. To będzie po prostu lekko fabularyzowana gra planszowa, nic ambitnego. Oprócz wybierania opcji z dostępnych, gracz będzie mógł według własnego uznania używać zaklęć (jak jakieś będzie miał), czy umiejętności swojej postaci, o ile będzie miał ku temu sposobność. Będzie też miał wpływ na niektóre karty i np. będzie mógł kupować ekwipunek samodzielnie we wioskach i miastach. W tej chwili nie przewiduję jednak nic ponad to - coś za coś, jak widać.

To póki co tyle. Kto jest zainteresowany, ten niech piszę. Dam ludziom tydzień na decyzję, potem postaram się już z tym cyrkiem startować, bez względu na ilość graczy. Jak mówię, to nie jest nic zobowiązującego ani specjalnie angażującego, bo nie sądzę, żebyśmy grali więcej niż jeden kolejkę dziennie, czyli wystarczy napisać jednego, śmiesznie krótkiego posta, aby skutecznie grać. Ja będę miał trochę więcej do napisania, no ale i tak jestem grafomanem, więc to nie jest dla mnie problem. Na dowód, zastanówcie się jak długi byłby ten post, gdyby to pisał normalny człowiek, a nie ja.

Gracze póki co:

  • The Reaver
  • MarvelliX
  • Yuzuriha
  • Solidus
  • Smogu
  • Mleczny
  • Lemax
  • Teodachad
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2010, 12:01:59 am wysłana przez Tantalus »

Offline The_Reaver

  • Heartless Engineer
  • Redaktor
  • *********
  • Wiadomości: 2086
  • Dark Keyblade Master
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #1 dnia: Września 05, 2010, 10:45:02 am »
Miałem kiedyś podobną grę, z kilkoma rozszerzeniami (była główna kraina, miasto i jakieś lochy). Ech, to było dzieciństwo, od kolegi pożyczyć i grać z braciszkiem.

Piszę się do tego. Tylko podzieliłbyś się skanami, jak już będzie gra.
I'm in Space!

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #2 dnia: Września 05, 2010, 07:26:59 pm »
to ja mialem wiecej (glowna, osade, labirynt magow, krypte upiorow i jaskinie) i ostatnio gralem jakies 2-3 lata temu ;d ale dzies mi sie to podzialo, pewnie matce przeszkadzalo i dzies wyniosla lub wyrzucila, no ale chetny jestem do gry

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #3 dnia: Września 06, 2010, 12:07:36 pm »
Hm w sumie czemu nie,ja niestety nie grałam w nic oprócz WH,ale to wydaje się mniej skomplikowane,więc mogę spróbować.

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #4 dnia: Września 06, 2010, 10:38:02 pm »
Ja mam plansze do Jaskini, Podziemii i Kosmicznej Otchłani, ale nie będziemy póki co grać w dodatki. Póki co postaram się ograniczyć do głównej planszy i tylko do podstawowych postaci, ewentualnie z ekwpipunkiem, czarami i kartami przygód z dodatków. Potem się zobaczy.

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #5 dnia: Września 06, 2010, 11:55:38 pm »
to ty masz magie i miecz, magiczny miecz nieco sie rozni ale chyba ma te same zasady wiec i tak jestem za
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2010, 11:56:28 pm wysłana przez MarvelliX »

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #6 dnia: Września 07, 2010, 12:09:33 am »
Nie grałem w to, bo miałem normalne dzieciństwo, które spędzałem na dworze. Ale od jakiegoś czasu nudzi mi się trochę, więc też bym w sumie chciał spróbować. Jak długo by to trwało ? To by jakieś fabularne było a'la Warhammer czy tylko jako jednorazowe gry, gdzie idę przed siebie i zabijam wszystko co widzę ?
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2010, 12:13:25 am wysłana przez Solidus »
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #7 dnia: Września 07, 2010, 01:17:32 am »
Trwałoby to pewnie bardzo długo, ale jak pisałem, można w każdej chwili przerwać lub zacząć od nowa. Fabuły będzie tyle, co w grach na NES'a.

BTW. Wziąłem i obadałem jak wygląda pula zawodników - mam ich od chuja, ale póki co dostępni będą tylko ci z podstawowej wersji, minus ci, których z niej wywaliłem, bo byli OP lub mieli skille, które do formuły gry nie pasują. Mam w tej chwili 21 postaci dostępnych, ale jeszcze zastanowię się, czy dam wam w nich wgląd.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2010, 03:47:47 am wysłana przez Tantalus »

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #8 dnia: Września 07, 2010, 11:25:54 am »
Tant, po Twoim pm musiałem sobie przemyśleć czy wyobrażam sobie MiM w taki sposób i rozważywszy wszystkie za i przeciw - można spróbować, a co mi tam ;)

jak rozumiem z Twego ostatniego posta postacie nam w razie czego będziesz losował?

Marv - to sie różni jeno chyba planszą i niektórymi kartami, bo tak w zasadzie to jest to samo. To co różni Jaskinię w wersji z Magii i  Miecza a Magicznego Miecza to tylko własnie wspomniany tytuł serii napis na planszy :P planszowe posiadam Magiczny Miecz, Jaskinię  i Gród z Magicznego Miecza, a ostatnio dzięki uprzejmości mr. Tanta mam cała MiM w wersji elektro :P
Kame Hame Ha

Offline The_Reaver

  • Heartless Engineer
  • Redaktor
  • *********
  • Wiadomości: 2086
  • Dark Keyblade Master
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #9 dnia: Września 07, 2010, 05:06:36 pm »
Ode mnie też pytanie. O wylosowanych czarach chyba będziesz informował  przez priva, żeby inni nie wiedzieli.
I'm in Space!

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #10 dnia: Września 07, 2010, 11:52:08 pm »
Widzę to tak, że zrobimy nowy dział na forum i w nim każdy gracz będzie miał własny topic założony. Jeżeli chodzi o planszę gry, to chyba odpuszczę sobie jej dawanie, bo byłoby to dla mnie zbyt upierdliwe, no ale zobaczy się jeszcze, może wpadnę na coś. W swoim topicu, w pierwszym poście będzie zamieszczona karta postaci gracza, jego aktualne statystyki + wszystkie przedmioty i przyjaciele jakich ma. Tego posta będę aktualizował regularnie. Jeżeli chodzi o postać, to póki co przychylam się do gry postaciami losowymi jedynie z zawężeniem ich wyboru poprzez dobranie jej charakteru (Dobry, Neutralny albo Zły), płci oraz tego czy jest postacią specjalizującą się w Sile czy w Mocy. Czary będą pokazane jedynie koszulkami do góry, karty z działaniem będą wysłane na priva.

Założę też temat z zasadami gry - może pokażę planszę i objaśnię podstawowe pola, co by moi kumple i znawcy gry nie mieli nieuczciwej przewagi nad resztą heh. Grafiki i opisy kart, które gracze wyciągną będą im pokazywane w formie wklejonych do tematu jpg'ów, co by graficzne elementy gry były zachowane heh. Zastanawiam się nad zmodyfikowaniem mechaniki walki i kilku innych zasad, co by gra była ciekawsza i dawała ludziom więcej swobody. Oprócz tego, będę jechał na żywioł - może wpadnie mi jakiś pomysł do głowy, to spróbuję go wprowadzić w trakcie gry. No i, jeśli pomysł się spodoba, a graczy będę dużo, można oczywiście dobudować do podstawki nowe plansze.

Póki co zamykam pulę zawodników - jest ich wystarczająco dużo jak na razie. Nigdy chyba nie grałem z taką ilością ludzi, a plansza podstawowa znowu nie jest taka wielka. Wszyscy się pozabijają pewnie zanim wejdą do Krainy Środkowej heh. Dopisuję do puli zawodników jeszcze dwóch kumpli, którzy zadeklarowali chęć grania + trzeciego, który pewnie to zrobi za niedługo.

EDIT::

W sumie można już powoli zacząć wybierać postacie. Niech każdy odpowie w takim razie w tym poście i napisze mi jaki charakter ma mieć jego postać oraz w czym się powinna specjalizować.

Charakter uzależnia rezultaty z wielu kart i miejsc - najwięcej bonusów mają bohaterowie Dobzi i Źli, bo wiele jest miejsc i przedmiotów, z których tylko oni mogą korzystać, no ale z drugiej strony, wiele jest takich, które tylko dla ich charakterów są groźne. Neutralni mają mniej bonusów, ale i mniej zagrożeń związanych z kartami. W puli mam w tej chwili 7 bohaterów neutralnych, 7 dobrych i 9 złych (zło ma zawsze przewagę liczebną w końcu heh).

Większość bohaterów ma sumę Siły i Mocy równą 6 (czasami 5 lub 7, ale rekompensują tą umiejętności zazwyczaj). Część ma po 3 punkty w każdej z tych statystyk, inni mają w jednej 4 w drugiej 2, kilku nielicznych ma więcej siły, ale za to moc równą 1. Siła determinuje twoją skuteczność w walce z innymi bohaterami i większością potworów (oprócz tych, z którymi walczy się psychicznie). Jest to statystyka, która chyba częściej się przydaje, ale za to łatwiej jest ją podnosić, bo większość potworów w grze walczy za jej pomocą (walcząc z takimi siła ci rośnie). Moc uzależnia ile można mieć czarów - gracze o mocy 1 lub 2 nie mogą ich mieć w ogóle, gracze o mocy 3, mogą mieć jeden czas, ci o mocy 4 lub 5 mogą mieć dwa, natomiast ci z większą mocą mogą mieć trzy czary. 3 czary to jest maksymalny limit, chyba, że bohater ma jakieś specjalne przedmioty, które umożliwiają mu posiadanie większej ilości. Statystyka w finałowej części gry jest równie przydatna co Siła, ale za to trudniej się ją podbija.

Napiszcie więc, czy chcecie być Heroes of Might czy Magic i po jakiej strony mocy chcecie stanąć, a ja postaram się wybrać wam bohatera, który najlepiej będzie pasował do zestawu.
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2010, 12:56:41 am wysłana przez Tantalus »

Offline Nova/smogu

  • Zerg Lurker
  • SuperMod
  • *********
  • Wiadomości: 2237
  • MOAR!
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #11 dnia: Września 08, 2010, 12:13:57 am »
zły i mroczny, najlepiej jakiś nyga nastawiony na moc :P bo granie postacią na siłę nastawioną będzie zbyt proste ;)
Kame Hame Ha

Offline Solidus

  • This is no Zaku boy... NO ZAKU!
  • SuperMod
  • **********
  • Wiadomości: 2723
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #12 dnia: Września 08, 2010, 12:21:38 am »
Neutral, facet, siła.
One little, two little, three little furries
Four little, five little, six little furries
Seven little, eight little, nine little furries
Ten little furry fags.
KILL EM!
Ten little, nine little, eight little furries
Seven little, six little, five little furries
Four little, three little, two little furries
One little furry fag.
ANYONE WANT TO DO THE HONORS?

Offline The_Reaver

  • Heartless Engineer
  • Redaktor
  • *********
  • Wiadomości: 2086
  • Dark Keyblade Master
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #13 dnia: Września 08, 2010, 08:22:56 am »
Dla kontrastu: Dobry, facet, moc.
I'm in Space!

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #14 dnia: Września 08, 2010, 11:22:36 am »
Dobra to dla mnie niech będzie:neutralny,kobita,moc.

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #15 dnia: Września 08, 2010, 11:49:23 am »
zly, najlepiej jakas bezplciowa bestia ale jak nima to facet i balans

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #16 dnia: Września 08, 2010, 12:52:41 pm »
Yuzu - masz opcje albo neutralna babka z siłą albo zła babka z mocą.

Reszta (poza moimi kumplami oznaczonymi znakami zapytania), już postacie ma wybrane, póki co w tajemnicy.

Offline Yuzuriha

  • Dead Shadow
  • SemiRedaktor
  • *********
  • Wiadomości: 1742
  • Let's go together ... in to the darkness
    • Zobacz profil
    • http://www.deadshadow666.deviantart.com/
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #17 dnia: Września 08, 2010, 12:59:02 pm »
To niech będzie ta pierwsza wtedy.

Offline MarvelliX

  • Master of Random Knowledge
  • Admin
  • **********
  • Wiadomości: 2684
  • dood!
    • Skype
    • Zobacz profil
    • http://squarezone.pl
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #18 dnia: Września 08, 2010, 11:56:45 pm »
to errr kiedy zaczynamy? i kiedy zobacze ta postac?

Offline Tantalus

  • Master Engineer
  • Redaktor+
  • ************
  • Wiadomości: 4470
  • Idol nastolatek
    • Skype
    • Zobacz profil
Odp: MiM Online
« Odpowiedź #19 dnia: Września 09, 2010, 01:41:16 am »
Zaczynamy w niedzielę, postać zobaczysz w sobotę, kiedy to założę dział i wszystko inne.